MAKALE

50’lerin Özlenen Estetiği Geri Döndü

50’lerin Özlenen Estetiği Geri Döndü

Ferrari’nin efsaneleşmiş yarış otomobillerinden ilham alan Icona serisi, sofistike tasarım ve üstün mühendislik özellikleriyle baş döndürüyor.

Otomotiv sektörü her ne kadar durmadan ileri gitse de markalar bazen durup geçmişe bakmakla iyi bir iş çıkarıyor. Kendi geçmişlerindeki efsaneleşmiş modellere saygı duruşu niteliğindeki bu tasarımlar da, otomobil meraklılarının ve klasik modellere hayranlık duyanların kalp atışlarını hızlandırmaya devam ediyor.

Modern tasarım çizgilerinin çok uzağındaki bu modellerin en iyi tarafıysa, günümüzün en ileri teknolojilerini sunmaya devam etmesi. Bu kusursuz karışımın en yeni örneklerinden biri, geçtiğimiz günlerde Ferrari’nin özel etkinliğinde tanıtılan Ferrari Monza SP1 ve SP2 modelleri oldu.

Sınırlı sayıda satışa sunulacak bu özel seri, Ferrari’nin 1950’lerde ürettiği en akılda kalıcı otomobillerinden, daha kesin belirtmek gerekirse, üstü açık iki kişilik spor otomobiller olan ikonik ‘barchetta’lardan ilham alıyor. Tamamen zafere odaklanarak tasarlanan bu özel yarış otomobili modelleri için Ferrari markasının efsaneleşmesini sağlayan araçlar demek doğru olur.

Böylesine güçlü bir geçmişe dayanan bu yeni iki model, markanın şu ana dek ürettiği en güçlü motor olan V12 sistemine sahip ve 0’dan 200 km’lik hıza yalnızca 7.9 saniyede çıkabiliyor. Karbon fiber ön panelleri ile kaputunun üzerinde ve araçların arka bölümünde yer alan LED ışık dizileri silüetlerine özel bir vurgu katarken, iç bölümlerinde ise yine karbon ile tasarlanmış ince detaylar yer alıyor.

Bu iki modelin arasındaki fark SP1’in tek, SP2’nin ise iki kişi için olması. Her iki aracın mimarisi de aerodinamik sınırları genişletecek şekilde ön camsız olarak tasarlanmış. Böylece araçların sürücüsü ve yolcuları Formula 1 pilotlarının sürüş deneyiminin neredeyse aynısını yaşayabiliyor. Ferrari, ön cam yerine ileri teknolojili ‘sanal ön cam’ sistemini yerleştirdiği araçlarda böylelikle sürüş sırasındaki hava akımının kesilmesini ve sürüş konforunun artırılmasını sağlamış.

Ferrari Tasarım Merkezi’nin imzasını taşıyan ve sanki tek bir kalem darbesiyle çizilmiş gibi görünen bu saf otomobil tasarımları, zamansız bir zarafete, minimal bir forma ve rafine detaylara sahip. Henüz kaç adet üretileceği ve ne kadara satılacağı açıklanmayan Icona serisi, şanslı sürücülerine kendilerini adeta bir Formula 1 şampiyonu gibi hissettirecek gibi görünüyor.


Önerilen yazılar