Algılarla Oynayan Çizimler

İlk bakışta doğayla bütünleşen muhteşem heykeller gibi görünseler de bunlar dijital sanatçı Chad Knight’ın gerçekçiliğiyle şaşırtan illüstrasyonları.

Bir gölün kıyısına yerleştirilmiş,saçlarını suya doğru uzatan dev bir kadın büstü, çölün kumlarında kulaç atan bir yüzücü… Fotoğrafları görenler, bu dev heykellerin ince detaylı iskeletleri ve doğayla sergiledikleri mükemmel uyum karşısında büyüleniyor. Bu büyük boyutlu enstalasyonların bu kadar kusursuzca tasarlanması, sanatçıya duyulan hayranlığın yanı sıra soru işaretleri de oluşturuyor. Ancak fotoğraflara biraz daha dikkatli bakanlar, bunların gerçek heykeller değil, dijital 3D çizimlerle yaratılmış, görsel sanat eserleri olduğunu fark ediyor.

Diğer bir deyişle Chad Knight’ın çizimlerinde iki katmanlı bir algı oyunu var, önce ‘Heykellerin’ yerçekimine karşı koyması zihinleri kurcalıyor, ardından bunların birer illüstrasyon olması, görenlerde bıraktıkları gerçeklik hissinin yoğunluğuyla şaşırtıyor. Siz de çizimleri ilk kez görüyorsanız benzer bir düşünce akışını yaşamış olmalısınız. Kırk bir yaşındaki 3D sanatçısı Knight, bu çizim serisiyle sadece sizin değil tüm İnternet aleminin kafasını karıştırıyor!

Dijital sanatın duygularını ifade edebilmesi için bir çıkış noktası rolünü oynadığından bahseden Knight, eserlerini sürekli iyileştirmeye çalışmanın en büyük ilham kaynaklarından biri olduğunu söylüyor; hem çizim sürecinden hem de sürecin sonuçlarından çok keyif aldığını da belirtiyor.

Chad Knight’ın ilginç eserlerini daha da ilginç kılan özelliğiyse her bir çizimin hayatındaki belli bir kişi ya da olayı temsil etmesi. Knight eserleri için “Sanatım herkesle paylaşabileceğim şifrelenmiş günlüğüm gibi,” diyor.


Önerilen yazılar