Aşkın Rengi Kahverengi!

Sevgililer Günü yaklaşıyorken, çikolata kokusunun peşine takılıp İstanbul’u gezmeye ne dersiniz?

Hazır Sevgililer Günü yaklaşıyorken, İstanbul’un en iyi butik çikolata dükkanlarında bir yolculuğa çıkmak için iyi bir zaman diye düşündük. Bu dükkanlar, hediyelik çikolatalarının yanı sıra, kendilerine özgü çikolatalı tatlı tarifleriyle de iştah kabarttıklarından dolayı, hem sevdiğini bir kutu dolusu sürprizle gülümsetmek hem de kendine tatlı bir sürpriz yapmak isteyenler için doğru adresler. Diğer bir deyişle, bu cezbedici kokunun peşine takılıp, gurme çikolataların tadına bakmak için bahanemiz bol, o halde yolculuğumuza Moda’dan başlıyoruz…

Çikolata Dükkanı

Moda’nın bu minicik dükkanı açıldığı günden beri, Belçika’da çikolata üzerine eğitim almış sahibi Yılmaz Cihan’ın elinden çıkan lezzetlerin ünü tüm İstanbul’a yayıldı. Hurmalı, kavunlu, karadutlu ve limonlu gibi ilginç aromalar çok popüler. Seçtiğiniz bir kutunun içine, dilediğiniz çeşitleri doldurarak online sipariş de verebilirsiniz, ama bize sorarsanız dükkana uğrayıp bir Asuman yemenizi de öneririz. Asuman’ı henüz tanımıyorsanız anlatalım: Erimiş Belçika çikolatası, Fransız bisküvisi ve taze çilekten oluşan nefis bir tatlı bu. Hatta duyduğumuza göre, dükkanın kapısındaki kuyrukların çoğunluğunu Asuman hayranları oluşturuyormuş.

www.cikolatadukkanimoda.com

Çikolata Dükkanı

L’Art du Chocolat

L’art du Chocolat, yani Çikolata Sanatı’ndaki lezzetler, çikolatanın ana vatanı Belçika’dan gelen kaliteli malzemelerin, İstanbul’daki tesislerde özel tasarımlara dönüştürülmüş hali. Madlen, draje, trüf gibi pek çok şekil ve çeşitteki çikolata, Etiler’deki mağazanın misafirlerini baştan çıkarmaya hazır bekliyor. Günlük olarak üretilen el yapımı çikolata lezzetleri de harika bir hediye seçeneği olabilir. Gerçek Belçika çikolatası ile deneyim ve ustalığın bir araya gelmesi sayesinde çıkacağınız bu tatlı serüvenden geri dönmek istemeyeceksiniz.

www.l-artduchocolat.com

L’Art du Chocolat

Rumeli Çikolatacısı

Moda ve Acıbadem’de bulunan şubelerinden birine uğradığınızda şikayet edebileceğiniz tek bir şey olacak: Seçim yapmanın zorluğu. Muhteşem çeşitlerle dolu vitrinin cezbedici görütüsünden gözlerinizi ayırmayı başarırsanız, masalardan birine oturup çikolatacının en beğenilen tatlı çeşitleri arasında bulunan Rumeli trileçe, Rumeli fondü veya Truvalı Helen’den birini sipariş edebilirsiniz. Hediyelik çikolata konusunda da iddialı olan Rumeli Çikolatacısı, vitray camlı şirin dekorasyonu ve anneannenizin çeyizinden kalma gibi görünen nostaljik servis tabaklarıyla sizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarabilir…

www.rumelikahvecikolata.com

Rumeli Çikolatacısı

Rumeli Çikolatacısı

Marie Antoinette Chocolatier

Eğer Kraliçe Marie Antoinette şaşaalı hayatını günümüzde sürdürseydi, görkemli davet sofralarını bu çikolatalarla süslerdi! Nişantaşı’nın butik çikolatacısındaki çeşitlerin tadına bakmadan önce, onları uzun uzun seyretmek isteyebilirsiniz. Çeşitlerin her biri Belçika çikolatası kullanılarak elde hazırlanıyor ve birer sanat eseri gibi görünüyor. Rakı-kavunlu ve menekşeli gibi sıra dışı çeşitlerin yanı sıra, antep fıstıklı, portakallı ve çilekli gibi alıştığımız tatlarda çikolatalar da bulunuyor.

www.marieantoinette.com.tr

Marie Antoinette Chocolatier

Marie Antoinette Chocolatier

Evvie

Yüzde yüz el yapımı, gerçek çikolata tatma deneyimini, taze ve tamamen doğal ürünler kullanarak bir adım öteye taşıyan Evvie’nin Yeniköy, Kuruçeşme ve Astoria’da şubeleri bulunuyor. Çikolata çeşitleri dışında muhteşem pastalarından da satın alabileceğiniz bu özel mağaza, özel günler için farklı modellerde hediyelik tepsiler de tasarlıyor. Bütün bu çikolata çeşitleri ağzınızı sulandırdıysa, Evvie’nin hemen oracıkta tadına varabileceğiniz bitter, acı biberli ve daha pek çok farklı aromada tablet çikolataları da olduğunu söylemeden geçmeyelim.

www.evvie.com.tr

Evvie

Evvie

By Ivan

By Ivan aslında yalnızca bir çikolatacı değil, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar tüm öğünlerde uğrayabileceğiniz, pastadan tuzlu kurabiyelere kadar birçok ürünü tadabileceğiniz, altı şubesi bulunan bir lezzet durağı. Ancak yıllardır el emeğiyle ürettiği 60’tan fazla çeşitteki çikolatası öyle lezzetli ki, diğer yiyeceklerin bir adım önüne çıkmayı başarıyor. Tabii makaronlarını da unutamamak gerek… Fransız patisserie kültürünü, yurtdışında aldıkları eğitimlerle İstanbul’a taşıyan ekip, rengarenk makaronlarda da harikalar yaratıyor.

www.byivan.com.tr

By Ivan

By Ivan

Butterfly

Çikolataya bir moda butiği gibi yaklaşıp, mevsimlere göre yeni koleksiyonlar tasarlayan Butterfly ekibi, tüm çalışmalarını dünya çikolata şampiyonu ünvanının sahibi Jean-Marc Scribante danışmanlığında yürütüyor. Etiler’de iki, İstinye’de bir şubesi olan gurme çikolata markasının online satış hizmeti de var. Taze meyveleri, Belçika’nın ünlü Callebaut markalı çikolatasıyla birleştirip, heyecan verici süslemelerle sunarak dünya standartlarında bir çikolata kalitesine ulaşıyor.

www.store.butterfly.com.tr

Butterfly

Butterfly

Kendi Ellerinizle Yapın!

Şık bir çikolatacıdan alacaklarınız kadar, kendi ellerinizle yapacağınız çikolatalar da harika bir hediye olabilir. İşte tam burada Mutfak Sanatlar Atölyesi www.msa.com.trÇikolata Aşkına’ atölyesiyle yardımınıza yetişiyor. 13 Şubat günü gerçekleşecek atölyede, kestaneli kesme çikolata, bal kabaklı trüf çikolata ve vişne dolgulu kalp bonbon yapmayı öğrenin ve sevdiğinize el emeğinizle ürettiğiniz lezzetli bir sürpriz yapmanın keyfini yaşayın. Hatta en iyisi, atölyeye birlikte gidip Sevgililer Günü kutlamalarına bir gün erkenden başlayın!

Cemre Akkartal


Önerilen yazılar