Astrolojinin Kodları

Dünyaya gelirken beraberinizde getirdiğiniz astrolojik haritanızın kodlarına neden kulak vermelisiniz?

Astrolojiye başlangıcım insanı merak etmem sebebiyle kendini tanıma yolculuğu olarak başladı. Hep merak ettim, insan nasıl bir varlık? İstekleri, korkuları nelerdir? Çok sevdiğim, gerçek yaşam hikayesinin anlatıldığı “İnsanın Anlam Arayışı” kitabının adından da anlaşılacağı gibi insan hayatta sadece anlam arıyor aslında. Astroloji de bize bunun kodlarını anlatıyor. İnsanın kodları, arayışının nedeni ve temeli .

Astroloji benim için bir sanat. Soyut şeylerin somuta indirgenmesi ve insandaki soyut kavramların somutlaştırılması… Yıllarca insan kaynakları alanında çalışırken aynı şeyi çeşitli tekniklerle yaptım. Adayların veya çalışanların yetenek ve yetkinliklerini anlamaya, ona göre işe almaya veya kariyerlerini yönlendirmeye yardımcı oldum. Astrolog olarak da aynı şeyleri yapıyorum. Bir haritaya baktığımda o kişinin gezegenleri tarafından oluşturulmuş güçlü ve geliştirilmesi gereken taraflarını anlamaya çalışıyorum.

Gezegenler için insanın ve hayatın kodları diyebilirim. Hepsini bilemiyoruz, bir astrolog olarak olabilecekleri yorumluyoruz, sanat yapıyoruz. Kişiye kendi hakkında belki de hiç düşünmediği taraflarını gösteriyoruz. Kendisini sorgulamasını sağlıyoruz. Bazen kendimize yapıştırdığımız etiketler sebebiyle istediğimiz performansı sağlayamıyor veya bize uymayan etiketleri kabul etmeye çalışıyoruz. Astroloji bu etiketleri tekrar gözden geçirmemizi sağlıyor. Sorguluyoruz, sorgulayan insan öğreniyor. Öğrenen insan ilerliyor veya kabulleniyor.

İnsanlar dünyaya gelirken kendi astrolojik haritalarını koltuklarının altına alıp geliyor. Bunu bir beste gibi veya bir tiyatro oyunu gibi düşünebilirsiniz. Astrolog burada, bu haritanın, yani soyut kavramların somuta indirgenmiş dilini okuyan ve kişiye sahne performansında yardımıcı olacak şeyleri anlatan kişi. O notaları sahnede nasıl söyleyecek veya o oyunu oynarken nerede, hangi şiddette gülecek? Sonuçta kişi sahnede tek başına, bu nedenle performans kişiye ait. Yani yazılı olan oyunu veya besteyi sahnede başarılı yapacak olan kişinin kendisi, kendi seçimleri.

Gelecek yorumu yaparken insanları deniz taşıtı gibi düşünüyorum. Kimi küçük bir kayıkta, kimi transatlantikte dünyayı geziyor. Kimi yatta keyif içinde yaşıyor. Kimi savaş gemisinde savaşmak için ilerliyor. Kimi de yük gemisinde ticaret yapıyor. Herkesin amacı ve doğduğu yapı farklı. Ancak her nerede olursak olalım fırtına ve meltem zamanları oluyor. Gelecek yorumu yaparken astrolog, fırtına zamanlarınızı söylüyor. Bu zamanlarda fırtınanın ne taraftan geleceğini söylüyor. Bu dönemleri sağlam bir sığınakta geçirmeniz hayat amacınıza ulaşmanız için size kolaylık sağlıyor. Bazen de çok güzel rüzgarlar esiyor. Astrolog bunu da söylüyor. Rüzgar bu taraftan esecek, fırsatları gör ve hayat amaçlarını gerçekleştirmek için fırsatları değerlendir; akışta ol, her neredeysen oranın keyfini çıkar diyor.

Astrologun gelecek yorumu yapması önemli. Çünkü umut önemli ve fırtınanın geçeceğini bilmek hayatta kalmanın en önemli konularından biri. Hepimizin fırtınaları var ama bir gün dinecekler. Ne için görevlendirildiysek onu gerçekleştireceğiz.

Yazar: Astrolog Danışman Sevim Dönmez


Önerilen yazılar