Ay’a Giden İlk Saat

İnsanlık tarihinin dönüm noktalarından biri olan Ay yolculuğunun 50. yılı, bu görevde kullanılan Omega saatinin özel bir versiyonuyla kutlanıyor.

Tüm dünyanın nefesini tutarak izlediği Apollo 11’in Ay’a gitmek üzere Florida’dan kalkışı, bundan 50 yıl önce 16 Temmuz 1969’da gerçekleşti. Böyle önemli bir görevde kullanılmak üzere güvenilir bir saat arayışına giren NASA, dünyanın önde gelen birçok saat üreticisinin modellerini denedi ve sonunda Omega’nın Speedmaster modeli, bütün zorlu testleri geçerek Ay’a giden ilk saat olmak üzere seçildi. Speedmaster, insanoğlunun Ay görevinde üzerine düşeni kusursuzca yaptı.

Görevi başarıyla tamamlayıp Ay’da yürüyen ilk insanlar olma şerefine erişen astornotların Dünya’ya geri dönmelerinden dört ay sonra ise özel bir gece düzenlendi. Görevin başarısını kutlamak için lanse edilen benzersiz Omega Speedmaster modeli bu gecede astronotlara hediye edildi. Speedmaster’ın bu özel edisyonu 1969 ile 1973 arasında yalnızca 1.014 adet üretildi ve Omega’nın ünlü koleksiyonunun en çok aranan modellerinden biri oldu.

Bu yıl bu dönüm noktasını kutlamak üzere, bu özel edisyonun tarihi dokunuşlarının birçoğunu taşıyan ancak kendine özgü öncü özellikleri ile de dikkat çeken başka bir Limitli Edisyon üretildi. Geçmişe atıfta bulunarak yine 1.014 adet üretilen özel saatin tasarımı eski versiyonla neredeyse birebir aynı.

1969 tarihli modelde kullanılan sarı altın malzemenin yerini bu versiyonda, benzersiz bir alaşım olan 18K MoonshineTM altın aldı. Bordo renkli seramik bezel halkası da satin retro görünümünü vurgulayan bir başka tasarım özelliği. Kasa arkasında limitli seri numarası ve “Apollo 11 – 50th Anniversary – 1969-2019” ile “The First Watch Worn On The Moon” yazıları bulunuyor. Ay yüzeyini imite eden 3D baskılı özel kutusunda gelen saat, gücünü Ay’a giden Speedmaster neslinden gelen Master Chronometer Calibre 3861’den alıyor.

Omega Speedmaster Apollo 11, 50. Yıl Limitli Edisyonu tarihin bir parçasını taşımak isteyenleri büyüleyecek bir saat.


Önerilen yazılar