MAKALE

Bağımsız Filmler Geçidi Başlıyor

Bağımsız Filmler Geçidi Başlıyor

Sinemanın her rengi bir kez daha İstanbul, Ankara ve İzmir’de perdeye yansıyor. 17. !f Bağımsız Filmler Festivali’nde kaçırmamanız gereken filmlere göz attık.

2002’den bu yana şehrin kültür sanat hayatına yeni bir soluk getiren ve dünyanın her yanından farklı bakışları sinemaseverlerle buluşturan oluşum !f Bağımsız Filmler Festivali, seçkin uzun ve kısa metraj filmleri, atölyeleri, partileri ve söyleşileriyle yeniden başlıyor. 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 15-25 Şubat tarihlerinde İstanbul’da, 1-4 Mart tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek. Ajandanız hazırsa kaçırmamanız gereken film ve etkinlikleri not almaya başlayın!

Çöp Kafa

Dünya sona ererken üreme kabiliyetlerini yitiren insanlar, yıllar önce ‘çöp kafa’ diyerek yeraltına gönderdikleri klonlarının üreyebildiklerini fark eder. Gerçeküstü, karanlık ve eğlenceli bir stop motion!

Jane

Herhangi bir bilim eğitimi almamış, ancak Afrika’ya gitme rüyasıyla büyümüş olan 26 yaşındaki Jane, 1960 yılında Tanzanya’ya gönderilir. National Geographic arşivlerinden 100 saatlik görüntü ile Jane’le, o gün ve bugün yapılan röportajların harmanından oluşan film yılın en iyi belgesellerinden biri. Zamanın bilim adamlarının şempanzeler hakkındaki teorilerini yerle bir eden Jane’le tanışmak için mükemmel bir fırsat.

Partilerde Kız Tavlama Sanatı

Neil Gaiman’ın aynı isimli hikayesinden uyarlanan film Güney Londralı bir gencin birkaç gün süren dünya dışı aşk deneyimini anlatıyor. Kural tanımayan psikedelik bir dünyada geçen film, Punk’ın doğuşu, ilk aşkın tadından yenilmezliği ve partilerde kızlarla konuşma sanatı gibi önemli meselelerden aynı anda bahsediyor. Ayrıca filmde Nicole Kidman’ın şu ana dek canlandırdığı en kaçık ve öfkeli karakterlerden birini de izleyeceksiniz.

Dev Avcısı

Hiçbir şeyden korkmayan, keskin dilli ve kıvrak zekalı Barbara Thorson hayatta kalmak için devleri öldürmeyi kendisine dert edinmiştir. Dev Avcısı, hem gerçek dünyadaki hem de hayal dünyasındaki canavarları alt etmeye çalışan genç bir kızın nefes kesici ve eğlenceli hikayesini anlatıyor. Roald Dahl’ın ve BFG’nin çizgilerini akla getiren film, son zamanlardaki en sıcak çizgi roman uyarlamalarından.

Professor Marston & The Wonder Women

Bildiğimiz süper kahraman hikayelerini unutun. Gerçek olaylardan uyarlanan oldukça farklı bir süper kahraman orijin hikayesi olan Professor Marston & The Wonder Women, Wonder Woman’ın yaratıcısı Harvardlı psikolog William Moulton Marston’ın 1940’lı yıllardaki yaratım sürecine eşlik etmemizi sağlıyor. Karısı Elizabeth ve aşk yaşadıkları Olive Byrne adlı öğrencileri, Wonder Woman’ın özünü oluşturuyor. Bu iki güçlü kadın ve arka plandaki kışkırtıcı hikaye, yılın en sıradışı biyografik anlatılarından biri.

Phantom Thread

1950’lerin Londrasında, Reynolds Woodcock ve kızkardeşi Cyril, İngiliz moda dünyasının gözde tasarımcılarıdır. Bir gün Reynolds Alma ile tanışır ve ona olan aşkı, düzenli ve istikrarlı hayatını derinden sarsar. Film, emekliliğini duyuran Daniel Day Lewis’i beyazperdede izlemek için son fırsat olabilir.

Stalin’in Ölümü

1953 yılında Joseph Stalin’in sağlık durumu gayet iyidir ve ona karşı çıkan herkesi terörize edip, gözünü kırpmadan ortadan kaldırmaktadır. Ta ki bir sabah çalışma odasında ölü bulunana kadar. Bundan sonrası, hiciv ustası Armando Iannucci’nin ellerinde mükemmel bir komediye dönüşüyor. Stalin’in Ölümü, hiç beklemeyeceğiniz kadar komik ve dünyanın savrulduğu güncel politik iklime mükemmel bir uyum gösteriyor.

Murakami’yi Düşlemek

Haruki Murakami’nin Rüzgarın Şarkısını Dinle adlı ilk romanını çevirmeye başlayan Mette Holm, bir yandan yazarın yalnız ve hülyalı karakterlerinin söylediklerinin en mükemmel çevirisini bulmaya çalışırken diğer yandan kendi dünyasında da gerçek ve hayalin birbirine girdiğine tanık olacaktır.

Etkinlikler

!f Açılış

Her yıl en az filmlerin kendisi kadar beklenen açılış partisi bu yıl 17 Şubat’ta Babylon’da. Yeniyi aramaktan çekinmeyen, hikayelerini müziğe döken ve paylaşma cesaretini gösteren müzik insanları, Ah! Kosmos, Jakuzi’den Kutay Soyocak, Palmiyeler’den Mertcan Mertbilek ve Ati & Aşk Üçgeni’nin müzikleriyle dans edeceğiniz bir gece olacak.

Hayatın Yırtıldığı Yer: MÜJDE AR

Türkiye sinemasında hayallerimizin, fantezilerimizin ve tutkularımızın bedene bürünmüş hali Müjde Ar, 20 Şubat’ta Babylon’da !f İstanbul’a konuk oluyor ve gazeteci, yazar Tuğrul Eryılmaz’la sohbete dalıyor.


Önerilen yazılar