MAKALE

Bakterilerin Gücü Adına

Bakterilerin Gücü Adına

Sindirim sisteminizin ve tüm vücudunuzun sağlığı için faydalı bakterilerden yardım almak, probiyotik içeceklerle çok kolay!

Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak tüm vücudunuzun sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biri. Probiyotik dediğimiz faydalı bakteriler, sindirim sisteminde bulunan ve bağırsak mikrobiyal dengesini düzenlediği için sağlık açısından yararlı olan canlı organizmalar. Bu bakteri orduları vücudumuza girdiğinde, sindirim sistemimizde doğal dengeyi sağlıyorlar. Probiyotiklerin faydaları sadece bununla da sınırlı değil. Havanın soğumaya başladığı bugünlerde, bağışıklığınızı güçlendirecek, kolesterol ve tansiyonu dengeleyecek, hatta daha rahat kilo vermenizi sağlayıp modunuzu yükseltecek sihirli probiyotik içecek formülleriyle tanışmaya hazır mısınız?

Kombucha Çayı

Tatlı kombucha çayının hem probiyotik özelliği yüksek hem de DSL isimli antioksidanı ve bolca C vitaminini içermesiyle çok faydalı. Fermente edilerek yapılan bir çeşit mayalı çay olan kombucha, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, hasar görmüş hücreleri onarıyor ve detoks etkisi yaratıyor. Evde kombucha çayı hazırlamak için önce bir kombucha kültürü edinmeniz gerekiyor, sonra su, siyah ya da yeşil çay ve şeker kullanılan özel bir tarifle, kombucha çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Pancar Kvass

Rusya ve Ukrayna’nın geleneksel içeceği olan ve Rusça’da maya anlamına gelen ‘Kvass’, tuzlu, ekşi ve topraksı tada sahip bir fermente içecek. İsterseniz doğrudan içebilir, isterseniz çorbalara, salatalara karıştırabilirsiniz. Pancar Kvass pancarın yüksek mineral oranı ve detoks etkisi gibi faydalarını taşımanın yanı sıra geçirdiği fermentasyon süreci sayesinde yüksek miktarda probiyotik de içeriyor.

Yeşil Smoothie

Probiyotik denince akla ilk gelen malzemelerden biri olan kefirle yapabileceğiniz nefis yeşil smoothie kefir haricinde elma, armut, salatalık, ıspanak, avokado, kereviz yaprağı, zencefil, limon ve lime içeriyor. Tabii içinde bu kadar fazla faydalı besin maddesi olunca içen kişiye hem lezzet hem de vitamin patlaması yaşatıyor!

Yabanmersinli Smoothie

Yine kefirle yapabileceğiniz başka bir leziz tarif. Antioksidan özelliği yüksek yabanmersini ile kefir, muz, avokado, chia tohumunun karışımı bu içecek, kahvaltı için olduğu kadar ara öğün olarak da tüketebileceğiniz, sindirim sistemi dostu bir tarif.


Önerilen yazılar