Bileğinizdeki Sanat

Zamansız başyapıtlar Swatch saatlerinin renkli dünyasına konuk oldu.

Müzelerin sanatı daha kalabalık kitlelere ulaştırmak amacıyla yaptığı işbirliklerinden en yenisi birçok önemli sanat eserine ev sahipliği yapan, Hollanda’nın ikonik müzesi Rijksmuseum ile Swatch’ın yaptığı renkli ortaklık oldu.

Geçtiğimiz günlerde Van Gogh Müzesi ve Vans’ın birlikte yarattığı çok özel bir ayakkabı ve giyim koleksiyonuyla tanışmıştık, bu kez ise sanat eserleri saatleri, saatler ise bileklerinizi süslüyor.

Sanatı insanlara getirmeyi seven ve kendi özüne bağlılığından ödün vermeyen İsviçreli saat yapımcıs Swatch, uluslararası arenada bilinen müzelerle birlikte çalışarak özenle seçilmiş ünlü sanat eserlerini yeniden yorumluyor. 1200’lerden günümüze 8 binden fazla sanatsal ve tarihi eserin bulunduğu Rijksmuseum da bu yaratıcı işbirliklerinden en yenisi oldu. Tarihinde ilk kez, tarihi sanat eserleri arasında bulunan başyapıtları güncel dokunuşlarla tamamlayarak saat tasarlayan marka, 2018 Sonbahar/Kış koleksiyonlarından “Worldhood” için üç farklı model üretti.

Dutch Skies adlı model, bir fırtınadan sonra ortaya çıkan bulutların desenine sahip. Esinlendiği orijinal sanat eseri 1635’te Jacob Neefs tarafından yaratılan bu saat, huzur veren mavi-beyaz bir renk paletini yansıtıyor. Günümüzün selfie kültürüne göz kırpan Pink & Versa modeli, antik bir sanat eserini günümüz kültürüne taşıyarak esprili bir yaklaşım sergiliyor. Lady Buzz ise, müzenin tekstil koleksiyonundan bir kumaşın desenini sergiliyor ve elle boyanmış bu kumaştaki rengarenk çiçeklerin bileğinizde açmasına izin veriyor.

Swatch’ın sanattan ilham aldığı bu tasarım yolculuklarına farklı müzelerle devam edeceğini de belirtelim.

 


Önerilen yazılar