Bilete Gerek Yok: Sanal Müzeler

Dünyanın en ünlü müzelerine sanal olarak da erişebilir, sanat tarihine damga vurmuş eserleri birkaç tıkla yakından görebilirsiniz.

2020 yılına girerken dünyayı türlü bunalıma sokup milyonları eve hapseden koronavirüs, şüphesiz herkesin canını sıkmaya devam ediyor. Biz de evde bulunduğunuz süre içerisinde vaktinizi güzel değerlendirebileceğiniz bir çalışma yaptık. Sanal müze uygulamaları ile internet üzerinde, müzeleri ücretsiz olarak üç boyutlu şekilde gezebiliyorsunuz. İşte aşağıda bu müzelerden birkaç örnek listeledik. Keyifli geziler!

Uffizi Galerisi

Rönesans ve sanatın her türlüsünün yanı sıra, Floransa’da ve İtalya’da birçok yapının da inşasına öncülük eden bir aile var: Medici Ailesi. Bu aile sanata o kadar çok değer vermiş ki günümüz Floransa’sında ne varsa hepsi onlarınmış. Yapılan bütün inşaatlar yarışma ile yapılır, her iş özenle seçilirmiş. Koleksiyonlarına ait en nadide eserler ise Uffizi Galerisi’nde bu ailenin sayesinde toplanmış.

Van Gogh Müzesi

Hepimiz onu kulağını kesen çılgın adam diye bilirdik. Meğerse Van Gogh birçok ressam gibi değeri sonradan anlaşılan sadece bir tanesiymiş. Van Gogh Müzesini de online olarak Google Arts and Culture sitesi sayesinde gezebilirsiniz.

Londra Doğal Tarih Müzesi

Darvin’den evrime birçok öge bu müzede sergileniyor. Müzenin 3D modelinin çizildiği bu çalışma, müzeyi ziyaret edemezseniz de size güzel bir deneyim sunuyor. Siteyi ziyaret edin ve numaralı ögelerin üstüne tıklayıp bilgi alın.

Chicago Sanat Enstitüsü

Chicago’da bulunan müze Picasso’dan Dali’ye Van Gogh’tan Rembrant’a kadar pek çok koleksiyonu bünyesinde bulunduruyor. Bu linkten 50 bini aşkın esere ulaşmanız mümkün.

Pera Müzesi

Sanatı kamplumbağa ile ilişkilendiren ilk kişi Osman Hamdi Bey olsa gerek. Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tabloya ev sahipliği yapan Pera Müzesi, Suna & İnan Kıraç Vakfı koleksiyonunu da barındırıyor. İmparatorluktan Portreler, Kesişen Dünyalar, Kahve Molası sergileri en dikkat çekenler.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

Roma’ya gidenlerin uğrak noktası olan Vatikan dini bir merkez olmasının yanı sıra müthiş bir de koleksiyona sahip. Bu bağlantıya tıklayarak, Vatikan’a gitmeden müzelerinde dolaşabilirsiniz.

Louvre Müzesi

Sadece Paris’in değil dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Louvre’u tamamen gezmiş olmak için belki günler ayırmak gerekiyor. Aynı zamanda avlusundaki cam piramit de çok fotoğraflanıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi

Antika arabalardan trene, denizaltıdan birçok farklı eşyaya uzanan koleksiyon İstanbul’da yer alıyor. Ama sadece İstanbul’da değil Ankara ve Cunda’da da aynı isimli müzeler bulunuyor. Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret ettiğimizde bir müzeden fazlasını görmüştük. mutlaka online tarafına göz atın.

Hermitage Müzesi

Rusya’nın sahip olduğu en değerli koleksiyonların bulunduğu, Neva Nehri manzaralı görkemli yapıda milyonlarca tarihi eser ve sanatsal başyapıt sergileniyor. Bu bağlantıya tıklayın ve ulaşmak istediğiniz bölümü seçin. En çok beğendiğim sanal turlardan birine sahip olan Hermitage müzesinde hayranlık uyandıracak çok şey var.

Salvador Dali Müzesi

Ona kimi deli, kimi dahi dedi. Bıyıkları ve şaşı gözleri ile birçok yerde resmini gördük. La Casa De Papel dizisi ile onu daha da sık görür olduk. Salvador Dali hem resim, heykel ve mekanik eserleri ile son dönemin yeni rönesans akımının belki de tek temsilcisi. Florida’daki müzede üç boyutlu bir sanal tura çıkmak için tıklayın.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Atina’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi, Atina’nın en yüksek noktasında bulunan Acropolis Tapınağı’na ait eserleri ile ilgi çekiyor.

Prado Müzesi

16. ve 17 yüzyıla ait eserlerin yer aldığı Prado Müzesi, İspanya’nın önde gelen müzelerinden biri olup online erişime açık.

British Museum

Avrupa müzelerinin ortak bir yönü vardır, sergilenen birçok eser kendi ülkelerine ve şehirlerine ait değildir. Hem Berlin’de hem Paris’te hem Amerika’daki bir çok müzede Ortadoğu, Mısır ve Anadolu kültürlerinden edinilmiş birçok eser vardır. İşte bu özellikteki eserlere ev sahipliği yapan müzelerden biri de British Museum.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Geldik en güzel hikayelerin saklandığı bir yere. Burası sadece küçükler için değil, büyüklerin de çocukluklarından bir şeyler bulacağı bir müze olarak ön plana çıkıyor. Sunay Akın’a bu değer için teşekkür ediyoruz. Müzede 360 derecelik tura çıkmak için tıklayın.

Ayasofya Müzesi

Dünyanın en eski mabedlerinden bir olan Ayasofya şüphesiz Türkiye denildiğinde akla gelen ilk yapılardan biri. Roma/Bizans döneminden kalan yapı Selanik‘teki Ratunda ve Roma’daki Pantheon gibi önce farklı bir inanç için kullanılmış ardından kilise ve camiye dönüştürülmüş. En sonunda ise müze olmuş. İhtişamını anlatmaya kelimeler yetmez.

Pergamon Müzesi

Berlin’in en çok ziyaret çeken müzesi Pergamon (Bergama) Müzesi ülkemizin yurtdışına çıkarılan zenginliklerinin en önemlilerini sergileyenlerden biri. Biraz öyküsünden bahsedelim. İmparator İskender’in ölümünden sonra kurulan Pergamon Krallığı, İzmir’in Bergama ilçesinde yer alır. M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenen şehrin kalıntıları 18. yüzyılda Alman mühendis Humann tarafından demiryolu çalışmaları sırasında bulunmuş. O dönem bloklar halinde yurt dışına çıkarılan antik kentin Zeus Altarı müzenin en güzide eseri. Sadece sunak değil Milas Antik kentinin Agora kent kapısı da aynı şekilde buraya taşınmış. Orada iken şaşkınlık içinde gözlemlemiştik.

Sintra Sarayı

Avrupa’nın en batısında yer alan Lizbon ile bütünleşmiş Sintra’dan da bahsedelim. Kralın yazlık sarayının bulunduğu Pena, Marabi Kalesi ve Sintra Sarayı bölgenin en turistik yeri. Sintra Sarayı’nı Google Arts and Culture üzerinden gezebilirsiniz.

Rijksmuseum

2016 yılbaşında Amsterdam’da bulunduğumuz sırada ziyaret edemedeğimiz müzelerden biriydi Rijksmuseum. Gerek bulunduğu nokta sayesinde (şehrin tam göbeğindeki I am Amsterdam yazısı) gerekse sahip olduğu koleksiyon ile kesinlikle ülkenin en değerli müzelerinden biri.

Yazar: Cengiz Selçuk

https://cengizselcuk.com/

 


Önerilen yazılar