Bir Hayalin Peşinde

Gelinlik dendiğinde akla ilk gelen isim Vera Wang’in 40 yaşında başlayan parlak moda kariyerinden alınacak çok fazla ders var.  

Vera Wang diyor ki; “Geç kaldım…. Neye göre geç kaldım? Kime göre geç kaldım? Kafamızda her şeyin bir yaşı olduğu algısı var. Ve bu algı, bizim olduğumuz yerde kalmamıza neden olur, hayallerimize ulaşmamızı engeller.” 

‘Eat, Pray, Love’ kitabının yazarı Elizabeth Gilbert’ın bir konuşması vardır, etrafımdaki kafası karışık genclere bu konuşmayı mutlaka yollarım. Şöyledir konuşmanın anafikri; “İki çeşit insan vardır. Biri ‘MATKAP’ ruhuna sahip olanlar. Bunlar, doğuştan yaşam amacını bilir ve yaşamını tıpkı matkapla taşı delercesine fokus olduğu yere yönlendirerek yapmak istediğine mutlaka ulaşır. 

Diğeri ‘SİNEK KUŞLARI’. Bu kuşlar kanatlarını çok hızlı çırparak havada asılı kalabilirler. O ağaçtan öbürüne, bir çiçekten diğerine gider ve bir gün mutlaka gitmesi gereken yere varırlar”.  

Ben de aslında bu grubun örneklerindenim ve çok şanslıyım bu süreçte çok güzel insanlar tanıdım, çok güzel tecrübeler yaşadım; iyileri hep çantamda taşıyorum. Diğerlerini ders olarak algılayıp gerektiğinde kendime hatırlatıyorum. Ve yine karşıma muhteşem bir örnek çıktı. Üstelik kendi ihtiyacına çare ararken hayatının işini kuran ve hala geliştiren bir moda ikonu. 

Gelinlik denildiğinde ilk aklımıza kim gelir? Tabii ki Vera Wang! 

Ve haklısınız, şu dönem keyifle düğünler yapılamazken nasıl gelinlikleri hatırlarız? Ama biliyoruz ki güzel günler yakında, o yüzden güzellikleri hatırlamak da bazen iyi hissettirir. Yine beklemediğim ve hatta kafamın karışık olduğu bir anda karşıma bu güzel yazı çıktı.  

Vera Wang hayata, yaşam amacı olduğunu düşündüğü başarılı bir artistik buz patencisi olarak başlamış. Olimpiyatlara hazırlanma planları varken kendini annesinin ilgi alanı modanın içinde bulmuş. Genel Yayın Yönetmenliğini Anna Wintour’a kaptırana kadar 17 yıl Vogue Magazine’de çalışmış. 40 yaşında evlenmeye karar vermesi onu bugünkü sahip olduğu başarıya yönlendirmiş. Evlilik hazırlığı sürecinde istediği gelinliği bulamaması, babasının onu kendisinin yapabileceğine ikna etmesiyle “Vera Wang 40 yaşında yepyeni bir maceraya girdi”. Tüm çevresindekilerin yorumu bu oldu elbette.  

2020 yılı Forbes Dergisinin raporlarına göre Vera Wang’in değeri 270 milyon dolar civarında. Hazırladığı gelinlikleri, Kardashian’lardan Michelle Obama’ya kadar birçok ünlünün ve Londra, Tokyo, Sidney gibi dünyanın birçok şehrinden kadınların en özel günlerine renk katmaya devam ediyor. Bugün Vera Wang 71 yaşında, butikleri hazır giyim, mücevher, gözlük, ayakkabı, koku, ev eşyaları ve kitap gibi bir çok farklı tasarımlarla hala genişlemeye devam ediyor.   

Birisi bana “40 yaşında ancak karar verip, evlilik hazırlığı yaparken de gelinlik tasarımlarıyla iş kuracağını söyleseydi, gülerdim,” diyor Wang ve ekliyor, “Girişimcilik herkese göre değildir. Ama bir işi gerçekten seviyorsan bu büyük bir başlangıç adımıdır”. Bir şeyde başarısız olduğunu bilmek ve onu orada bırakabilmek önemlidir. Belki orada takılıp kalmaktan daha zordur ama yeni bir başlangıçtır. Moda buz pateninden sonraki tutkusuydu Vera Wang’in. “Kendi zihnimde elde etmeyi umduğum şeyi elde edememiştim. Olimpiyat takımına giremedim, Vogue Genel Yayın Yönetmeni olamadım. Vogue bağlantımla Ralph Lauren’in kadın giyim tasarım direktörü olarak devam ettim”.  

 Elbette etrafında yükselen sesleri dinlese mutlaka “Hala güzel bir işin varken riske gerek var mı?” gibi şeyler duyardı. Bugün gençlere Wang’in önerisi: “Pişmanlık hiç denememekten ve başarısızlıktan daha kötü bir duygu. Yaptığınız iş herşeyin sonu olmak zorunda değil. İş ona ne kattığın ve seni nasıl geliştirdiğidir, bu seni bir sonraki tecrübeye götürür,” şeklinde. 

Hayallerinden vazgeçme, sinek kuşunu hatırla.  Sadece tutkuların değil seni yaşam amacıma götürecek olan, yaşadığın tecrübeler ve yaşamına kattığın farklılıklar da seni amacına ulaştırır. Meraklarınızın arkasından gidin, hiçbir şey için geç kalmadınız.  

“Hiçbir zaman geç kalmadınız, kaç kere yoldan dönmüş de olsanız, yine de kendinize, yüreğinize yürüyünüz… Hiç kimse size inanmasa da, siz kendinize inanın.”  

MEVLANA 

Yazar: Nelih Akay 


Önerilen yazılar