MAKALE

Bourdain’den Hiç Eskimeyecek Yemek Tüyoları

Bourdain’den Hiç Eskimeyecek Yemek Tüyoları

Dışarıda yemek yemeye dair tüyolar almak için, lezzetlerin peşine düşerek gezegenin dört bir köşesini gezen Bourdain’den daha iyi birini düşünebiliyor musunuz?

Geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybederek hepimizi üzüntüye boğan ünlü şef, gurme ve gezgin Anthony Bourdain, yemek endüstrisini en iyi bilen kişilerden biriydi. Hem üst düzey restoranları hem yerel lokantaları hem de sokak yemeklerini ayırt etmeksizin deneyimleyen usta şefin yemek dünyasına dair tüm sırları bilmesine şaşmamak gerek.

Bütün kıtalarda, metropollerden köylere, yüzlerce yere ayak basan ve o kültürlere ait lezzetleri tadan Bourdain, dünyanın her neresinde olursanız olun, dışarıda yemek yemeye dair tüyo almak için başvurabileceğiniz en iyi kaynak olabilir.

Tabii ki Bourdain tüm bu ipuçlarını, kendimizi dışarıda yediğimiz bir yemeğin keyfini çıkarmaktan alıkoymamız için vermiyor. Bunu daha bilinçli müşteriler olmamız için yapıyor. Dediği gibi “Vücudunuz bir tapınak değil, bir lunapark. Bu yüzden anın tadını çıkarın!”

Bourdan’in yıllar boyu kazandığı deneyimiyle verdiği bu ipuçlarının bazıları sizi çok şaşırtacak.

Günün Balığı’nı Pas Geçin

Fiyatı uygun olabilir, peki ya tazeliği? Bourdain’e göre şefler genellikle hafta sonu için deniz ürünü siparişlerini Cuma sabahları alıyor. Bu nedenle Pazartesi sipariş ettiğiniz o balık, Cuma sabahından beri, çok da uygun olmayan koşullarda bekletiliyor olabilir diyor şef. Özellikle hafta sonlarının yoğunluğunda sürekli kapıları açılıp kapanan buzdolapları da bayatlama riskini artırıyor. Ancak bu kuralın, spesiyalitesi sadece deniz ürünleri olan restoranlar için geçerli olmadığını belirtelim.

Dışarıda Yemek Planlarınızı Hafta İçi Yapın

Özellikle yurt dışında tatildeyseniz, hafta sonları turistler, hafta içleri yerliler içindir kuralını unutmayın. Bourdain’e göre şefler, turistlerden çok yerliler için yemek hazırlamayı daha çok seviyor. Şefe göre Salı günleri hem en taze ürünleri tatmak hem mutfak ekibinin en rahat olduğu günü yakalamak hem de restoran şefinin yemeklerini yaratıcılığının zirvesindeyken denemek için en iyi şansınız.

Eti İyi Pişmiş Sipariş Etmeyin

Etinizi nasıl yemeyi sevdiğinizi bilmiyoruz ama yine de Bourdain’in açıkladığı sırlara kulak vermenizde fayda var. Restoranlarda iyi pişmiş sipariş edilen etlerin genellikle sert ya da ilk günkü tazeliğini kaybetmiş etlerden hazırlandığını söylüyor ünlü gurme.

Yemeklerin Çoğunun Bolca Tereyağı İçerdiğini Unutmayın

Kilonuza dikkat ediyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken bir ipucu bu. Yemeklerin daha da lezzetlendirmek için şeflerin büyük çoğunluğu tahmin ettiğinizdan çok daha fazla miktarda tereyağından faydalanıyor. Restoranlar tereyağını özellikle de soslarının lezzetini zenginleştirmek, karamelize işlemini yapmak veya etleri mühürlemek için kullanıyor ve bundan da vazgeçecek gibi görünmüyorlar!

Ekmeklerin Geri Dönüştürüldüğünü Göz Önünde Bulundurun

Masaya oturmanızın ardından kısa bir süre sonra servis edilen ekmeklerin, başka bir masaya daha önce servis edilip yenmemiş ekmekler olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylüyor Bourdain. Ancak bu sizi şaşırtmasın ve korkutmasın, bu çoğu yerde uygulanan bir yöntem ve aslında hijyen bakımından metroya ya da uçağa binmekten, kalabalık bir yerde dolaşmaktan hiçbir farkı yok.

Bu Yiyeceklere Dikkat Edin

Bourdain menülerdeki bazı yiyeceklere dikkat etmemiz konusunda da bizi uyarıyor. Örneğin Holandez sosu. Şefe göre bu yumurtalı sos genellikle hazırlandıktan sonra saatler boyu bekletiliyor. İndirimli sushi’ler içinse Bourdain “Temkinli davranmanız gereken yiyeceklerin başında geliyor,” diyor. Sebebini tahmin etmek çok zor olmasa gerek değil mi? Bourdain’in deneyimlerine göre midyeler ise maalesef hakkıyla temizlenmiyor ve pişirilmeden önce tek tek kontrol edilmiyor. Bu nedenle midye sipariş ettiyseniz yemeden önce onları iyice bir incelemenizde fayda var.

Garsonunuza Kibar Davranın

Bunu söylemeye bile gerek yok aslında! Ama Bourdain ekliyor, “Garsonunuz mutfağın kapalı kapılarının ardında ne olup bittiğini biliyor ve bu yüzden size ne sipariş etmeniz konusunda en iyi ipucunu verecek kişi de o”.


Önerilen yazılar