MAKALE

Breitling’in İkonik Navitimer Ailesi Serinin Yeni ...

Breitling’in İkonik Navitimer Ailesi Serinin Yeni Modeli ile Genişliyor

İlk kez üretildiği 1952 yılından beri dünyanın en sevilen kronograflarından olan Breitling Navitimer ailesi gün geçtikçe genişlemeye ve kendini yenilemeye devam ediyor.

20. yüzyıl klasiği havacılık camiasının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üretilen model, ilk üretilmesinin üzerinden 65 yıl geçmesine rağmen popülerliğini hala koruyor. Dairesel sürgülü cetvel sayesinde havacılıkla ilgili bir çok hesaplamanın yanı sıra çarpma, bölme, kur hesaplama gibi işlemleri de yapabilmeyi sağlıyor. Özellikle pilotlar tarafından oldukça benimsenen Navitimer, aynı zamanda Aircraft Owner and Pilots Association yani Uçak Sahipleri ve Pilotlar Derneği’nin resmi saati oluşuyla da iddiasını ortaya koyuyor.

Şimdiyse İsviçreli saat markası Breitling, dikkat çeken kronografı ile kendini gösteren Navitimer serisine Navitimer 01 modeliyle yepyeni bir soluk getiriyor.

Navitimer 1 B01 Chronograph, 46 milimetrelik, 18 ayar pembe altın kasasıyla cesur bir duruş sergiliyor. Tek renk kasaya sahip olan bu modelin biri antrasit kadran, siyah timsah derisi kayış, diğeri ise gümüş kadran, kahverengi timsah derisi kayış ve yine gümüş kadran, çelik bilezik olmak üzere 3 farklı seçeneği bulunuyor. Model, Navitimer’ı Navitimer yapan en önemli özelliklerden biri olan dairesel sürgülü cetvelle çift yöne dönebilen efsanevi bezele ve Breitling patentli Super-Luminova kaplamalı saat ile dakika ibrelerine sahip. Saatin iki versiyonunda da Breitling üretimi ve COSC sertifikalı Caliber 01 bulunuyor ve 70 saatten fazla güç rezervi sağlıyor. Kadranlarda kullanılan “Ters panda” tasarımı ise adeta bu sıra dışı mekanizmanın bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Navitimer 1 B01 Chronograph 43 modelinin dört farklı seçeneği bulunuyor. Mavi kadran, siyah timsah derisi kayış ve Stratos Gray kadran, siyah timsah derisi kayış seçeneği ile sunulan iki model 18 ayar pembe altın kasaya sahip. Gümüş kadran, klasik Navitimer çelik bilezik ve mavi kadran, siyah timsah derisi kayış ile sunulan diğer iki model ise çelik kasaya sahip. Bu model de Caliber 01’den gücünü alıyor. Bütün modellerde 30 metreye kadar su basıncına dayanıklılık özelliği ve imza niteliğindeki dairesel sürgülü cetvel bulunuyor.

Navitimer 1 Chronograph’ın 41 milimetrelik kasa çapına sahip küçük kasalı saati severlerin dikkatini çekiyor. İki modeli bulunan saatin bir modeli, çelik kasa ve 18 ayar pembe altın bezele sahipken diğer model çelik kasaya sahip. Altın bezelli olan model, siyah kadran ve siyah deri kayış, çelik olan ise gümüş kadran ve kahverengi deri kayışı ile sunuluyor. 42 saatten fazla güç rezervi sağlayan bu modeller COSC sertifikalı Caliber 13 ile hayat buluyor. Yine diğer aile üyeleri gibi ikonik Navitimer bezele sahip olan modellerin, saat ve dakika ibreleri Breitling patentli Super-Luminova ile kaplı ve bilekte çok gösterişli duruyor.


Önerilen yazılar