Bu Uygulamalar Kalpleri Isıtıyor

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar indireceğiniz uygulamalarla kalbinizi ısıtacak iyilik meleklerine dönüşebiliyor, tabii siz de öyle…

Cep telefonları genellikle bağımlılık yarattığı için eleştiriliyor. Evet, kabul edelim, maalesef onlarsız yaşadığımızı düşünmek imkansız. Ancak bu cihazlarla harcadığımız zamanı dünyaya bir iyilik olarak geri döndürmemiz de mümkün. Türkiye ve dünyadan en ‘iyiliksever’ mobil uygulamaları derledim. Bu uygulamalarla hem göğüs kafesinizin sol tarafında hem de cebinize kocaman bir kalp taşıyabilirsiniz!

Begoodto.me

İyiliğin paylaşarak çoğaldığına inanan bir uygulama begoodto.me. Yaptığınız, gördüğünüz iyilikleri uygulamadaki profilinizde paylaşıyorsunuz. Oluşturduğunuz ve paylaştığınız her ‘İyihikaye’ size ‘İyipuan’ olarak geri dönüyor. İyipuanlarınızı ister uygulamada gördüğünüz sosyal sorumluluk projelerine bağışlayabilir, isterseniz kendiniz için hediye ya da indirimlere dönüştürebilirsiniz. Begoodto.me, etrafınızdaki iyi insanların çokluğunu kanıtlayarak size kendinizi iyi hissettirecek.

Pati Birliği

Sokaklardaki patili dostlarımızın daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesini amaçlayan Pati Birliği, pilot bölge seçtikleri Beşiktaş’taki köpeklere GPS’li ve reflektörlü özel tasmalar takıyor. Uygulama üzerinden bu köpeklerin nerede olduğunu takip edebilir, mama, su ve sevgi gibi ihtiyaçlarını karşılamak için yanlarına gidebilirsiniz. Uygulamadaki ‘Destek Ol’ butonu da barınaklarda ve şehrin daha ıssız bölgelerinde yaşayan köpeklere uzaktan yardım etmenizi sağlıyor.

ShareTheMeal

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, dünyadaki açlık sorunuyla savaşan en büyük yardım örgütü. Her yıl 80 ülkede, 80 milyon insana ulaşarak gıda yardımında bulunuyor. Tüm geliri bağışlardan gelen bu örgütün girişimi olan ShareTheMeal uygulamasında, tek tıkla 1,5 TL bağışlayabiliyorsunuz ve bu bir çocuğun bir günlük gıdasını karşılıyor. Tamamen şeffaflık ilkesine dayanan proje, yardımların nerelere dağıtıldığını da gösteriyor.

Yuvarla

Küsuratları iyiliğe dönüştüren Yuvarla uygulaması gerçek bir “Damlaya damlaya göl olur.” fikri. Fikrin temeli ise banka ve kredi kartlarıyla yaptığınız alışverişlerde, yalnızca birkaç kuruş fazla ödeyerek bağışta bulunmaya dayanıyor. Bankalararası Kart Merkezi aracılığıyla kartınızı tanımlatmanızın ardından yapacağınız her harcamada küsuratlar otomatik yuvarlanıyor ve ay sonunda, seçtiğiniz üst limiti aşmamak üzere, biriken tüm bu bağışlar seçtiğiniz sivil toplum kuruluşuna gönderiliyor.

Be My Eyes

Telefonunuzu kullanarak görme engelli birinin ‘gözleri olmak’, günlük hayatlarında karşılaştıkları basit engelleri aşmalarında onlara yardım etmek için Be My Eyes uygulamasını indirebilirsiniz. 2017’de Google PlayStore’da en iyi uygulamalar arasında seçilen Be My Eyes şöyle işliyor: Görme engelli biri uygulama üzerinden yardım istediğinde uygulamadaki gönüllülere bir bildirim gidiyor. Daha sonra iki kişi arasında görüntülü konuşma başlıyor ve bu sayede görme engelli bireyin sorusu cevaplanmış oluyor.

Charity Miles

Charity Miles hareket etmenize anlam katacak bir uygulama. Yürüdüğünüz, koştuğunuz ya da pedal çevirdiğiniz mesafeler, 40’tan fazla sivil toplum örgütünün arasından seçtiğiniz birine yardım olarak geri dönüyor. Hem içerdiği motivasyon podcast’leriyle sizi spor yapmaya teşvik ederek sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlıyor hem de yaptığınız sporla yardıma ihtiyacı olanlara ulaşıyor.

Forest

Bu uygulamanın ana amacı aslında sosyal sorumluluk değil, Forest bir üretkenlik uygulaması. Telefonunuzdan uzak durmanızı ve hayatınızda o an önemli olan neyse ona odaklanmanızı sağlıyor, bu ofiste bir raporu bitirmek de olabilir arkadaşlarınızla çıktığınız yemekte sohbete gerçekten dahil olmak da… Odaklanma sürecine başlarken bir ağaç dikiyorsunuz ve uygulamadan çıkıp başka bir uygulamayı aktifleştirirseniz ağacınız ölüyor. Ancak siz telefonunuza ne kadar uzun süre bakmazsanız ağacınız da o kadar büyüyor, büyüttüğünüz tüm ağaçlar yavaş yavaş bir ormana dönüşüyor. Şimdi işin ‘iyilik’ boyutuna gelelim: Forest anlaşmalı olduğu Trees for the Future organizasyonu aracılığıyla, kullanıcıların uygulamada harcadığı her sanal para ile gerçek ağaçlar dikiyor.

Yazar: Cemre Akkartal


Önerilen yazılar