Çeyrek Asırdır Şehri Cazla Besliyor

Yılın en beklenen müzik olaylarından İstanbul Caz Festivali’nin kadrosu açıklandı. Bu yıl yaz akşamlarını kimlerin caz melodileriyle renklendireceğiz?

Yazı dört gözle beklememizin sebeplerinden biri de hiç kuşkusuz İstanbul Caz Festivali. Bu yıl 25. kez düzenlenecek olan festivalin yeni açıklanan programı ise her müzikseverin kalp atışlarını hızlandıracak kadar iyi.

Tam 25 yıldır şehri caz melodileriyle sarıp sarmalayan festival, çeyrek asır boyunca 700’den fazla konserde, 5 bin 200’den fazla sanatçıyı ve 730 bine yakın seyirciyi ağırlayarak İstanbul’un müzikal tarihine önemli bir katkı yaptı. Bugüne dek Björk, Buena Vista Social Club, Eric Clapton, Grace Jones, Marianne Faithfull, Marcus Miller, Massive Attack, Morrissey, Nick Cave, PJ Harvey, Paco de Lucia ve Patti Smith gibi müzisyenleri konuk eden İstanbul Caz Festivali, bu yıl kapılarını26 Haziran’da açacak.

Festivalin ilk açıklanan ismi Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ile grubu The Bad Seeds olmuştu. 14 yıl aradan sonra yeniden İstanbullularla buluşacak sanatçı ve grubu 10 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta hayranlarıyla buluşacak.

Geçtiğimiz günlerde ise festivalin programının geri kalanı da açıklandı ve hepimize “Bir an önce yaz gelsin,” dedirtti. Sadece caz değil, caza yakın diğer müzik türleriyle her sene kapsayıcı bir programa sahip olan festival bu yıl da aynı çizgisini koruyor.

25. İstanbul Caz Festivali’nin açılışı, bu özel yıla yakışan çok özel bir konserle yapılacak. Türkiye cazının en önemli sanatçılarının bir araya geleceği yıldızlar topluluğu, 26 Haziran’da Zorlu PSM’de olacak. Açılış konserinde Yıldızlar Geçidi ve Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın solist ve bestecilerle seslendirdiği çeşitli yapıtlara yer vererek, geniş bir kesit sunacak olan müzisyenler arasında Ayşe Gencer, Emin Fındıkoğlu, Kerem Görsev, İlham Gencer, Neşet Ruacan, Okay Temiz gibi usta isimlerin yer aldığı dev bir kadro bulunacak.

Melody Gardot, karizması, duyuları kategorilere sığmadan sarmalayan derinlikli müziği, derinlerden kendini hissettiren Philadelphia yansımaları, etkileyici vokali ve açıklıkla paylaştığı sahici hikâyelerinin muhteşem bir kombinasyonuyla 27 Haziran’da UNIQ Açıkhava sahnesinde olacak. Dünya müziğiyle cazı harmanlayan tabla üstadı Zakir Hussain, DownBeat tarafından “gezegenin en çok incelenen ve taklit edilen saksofoncusu” ilan edilen duayen Chris Potter ve bugüne kadar yüzlerce albümde kusursuz kayıtlarıyla var olan, janrlar ötesi inovatif müziğiyle nam salan bas gitarist ve besteci Dave Holland 29 Haziran’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da telepatik etki yaratan performansılarıyla baş döndürücü bir akşam yaşatacak.

Avishai Cohen’in modern cazı Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afro-Amerikan etkileriyle harmanlayan tınıları, 3 Temmuz akşamı Sultan Park’ın eşsiz atmosferinde gerçekleşecek konserde olacak. Aşk, melankoli ve başkaldırının ses bulduğu müthiş baladlarıyla Benjamin Clementine, Harbiye Cemil Topuzlu’da, 5 Temmuz’da, edebiyatla müziğin tek vücut olup izleyiciyi büyülediği teatral sahnesini sunacak. Kısa sürede günümüz cazının fenomenlerinden birine dönüşen, emprovize adımlarla süslediği vokalinin yanı sıra, sahne stiliyle de sofistike ve zamansız bir ikona dönüşme yolunda emin adımlarla ilerleyen Caro Emerald ise 12 Temmuz’da Zorlu PSM’ye konuk olacak. Festivalin mükemmel kapanışı ise Led Zeppelin’in efsanevi sesi Robert Plant ve grubu The Sensational Space Shifters’ın konseriyle yapılacak.

Ayrıca Gece Gezmesi, Parklarda Caz, Çocukça Bir Gün gibi renkli etkinlikler, paneller ve buraya sığdıramadığımız, dünyadan ve Türkiye’den 250’yi aşkın sanatçı da festival boyunca tüm müzikseverlere keyifli anlar, unutulmaz deneyimler yaşatacak.

Daha nice 25. yıllarını kutlamayı umduğumuz festival için hemen planınızı yapın çünkü biletler çok yakında satışa çıkacak. Sizi festival havasına şimdiden sokmak için seçtiğimiz birkaç ismin parçalarıyla baş başa bırakıyoruz.


Önerilen yazılar