MAKALE

Çiçeklerin Yarıştığı Festival: Flora

Çiçeklerin Yarıştığı Festival: Flora

İspanya’nın tarih kokan şehri Cordoba’nın avlularını muhteşem çiçek enstalasyonlarıyla renklendiren dünyanın en iyi botanik sanatçılarının eserleri sizin de gözlerinizi kamaştıracak.

Çiçeklerin renkli dünyasıyla yaratılan ve ömrü bir çiçeğinkine eşit olan bu gelip geçici eserler sanata bambaşka bir yaklaşım getirmiyor mu? Genelde sanat eserlerine biçilen ömür uzun yıllarla ve hatta yüzyıllarla ölçülür. Botanik sanatında ise eserler doğal bitkiler kullanılarak yaratıldığından bu kısa ömrülü eserleri görebilenler gerçekten şanslı. İşte Cordoba’da yaşayanlar veya Ekim ayında yolu bu şehre düşenler böyle bir şansa sahip oldu.

İlk kez düzenlenen uluslararası festival Flora, dünyanın en iyi botanik sanatçılarını ağırladı ve bu sanatçılar da şehre, ölümsüz demeyelim ama, unutulmaz eserler bıraktı.

Özel seçilen sekiz tarihi avluda kurulan sekiz eşsiz çiçek enstalasyonu, dokuz gün boyunca sergilenerek şehre bambaşka bir hava getirdi. Festival, Cordoba’nın mimari dokusunun geleneksel öğesi olan avlularla, çiçeklerle sanat eserleri yaratan sanatçıların güncel yorumlarını birleştirdi.

Bu yılki festivalde yarışmanın kazananı ise, flamenco dansçılarının elbiselerinden esinlenerek yarattıkları Duende adlı eserleriyle Amerikan botanik sanatçı ikilisi Waterlily Pond oldu.


Önerilen yazılar