Cildinizi Yağ Mucizesiyle Tanıştırın

Cilt bakımı uzmanlarından yepyeni bir tüyo geldi! Yüzünüzü su yerine yağ ile temizlemenin faydalarını biliyor musunuz?

Özellikle yağlı bir cilde sahip olanlar, cilt bakımında yağ içeren ürünler kullanmaktan genellikle kaçınıyor. Oysa uzmanlar cilt tipiniz ne olursa olsun yüzünüzü yağ ile temizlemenin birçok cilt probleminin çözümü olabileceğinden bahsediyor. Cilt bakımı rutininizde radikal bir değişime hazırsanız, yağ ile cilt temizliği konusuna biraz daha detaylı göz atalım.

Yağ içeren temizleyiciler, cildinizdeki yağ fazlalığını ortadan kaldırdığı gibi, makyaj ya da güneş kremi gibi maddeleri de temizleyebiliyor. Üstelik sabun içeren temizleyicilerde bulunan ve aslında cildinizi koruyan tabakaya zarar verebilecek maddeleri de içermiyorlar. Bu da cildinizin koruyucu tabakasını ‘soymadan’, derinlemesine temizlik elde etmenize olanak veriyor. Yağ içeren bir temizleyici ile cildinizi gece yatmadan önce temizlemeniz yeterli, sabah ise sadece su ile yıkamanızı öneriyor uzmanlar.

Yağ içeren bir temizleyici kullanmaya başlayanlar, yavaş yavaş daha berrak, yumuşak ve parlak bir cilde kavuştuklarını gözlemliyor. Daha az siyah nokta, daha dengeli yağ üretimi de cabası… Birçok kozmetik markasının yağlı yüz temizleyicileri bulunuyor. Dilerseniz organik Jojoba yağı gibi doğal bir malzemeyi de tercih edebilirsiniz.

Peki yağlı temizlik rutinini nasıl uygulamanız gerekiyor? Yine uzmanlara kulak verelim. Önce, eğer varsa, cildinizdeki makyajı temizlemeniz gerekiyor. Bunu pamuğa biraz damlatacağınız yağlı yüz temizleyiciyle yapabilirsiniz. Ancak eğer makyajınız çok ağır değilse bu adımı atlamanızda bir sakınca yok. Şimdi gelelim cilt bakım rutininin asıl adımlarına:

  • Cildinizi ılık suyla yıkayıp hafifçe kurulayın
  • Avucunuzun içine yaklaşık bir bozuk para büyüklüğünde temizleyici alıp iki elinize yayın. Ardından yağı yüzünüze ve boynunuza uygulayın.
  • Masaj zamanı! Özellikle T bölgesi gibi bölgelere ve kas yoğunluğunun fazla olduğu çene gibi yerlere odaklanın. Bu masaj cildinizi temizlediği gibi günün gerginliğini atmanızı sağlayacak, aynı zamanda kan dolaşımını da hızlandıracak.
  • İşte geldik en önemli adıma. Ilık suyla ıslattığınız bir bezle yüzünüzü kapatın ve hafifçe bastırın. Biraz bekledikten sonra cildinizdeki yağı bu bezle, fazla bastırmaktan kaçınarak iyice temizleyin. Bu son işlem aynı zamanda hafif bir peeling etkisi de yapacak. Bu adımdan sonra her zamanki gece bakım rutininizi uygulayabilirsiniz.

 


Önerilen yazılar