‘Coorie’ İle Huzuru Yakalayın

İskoçya’nın geleneklerinden doğan ‘Coorie’, kışın içinizi sımsıcak yapacak bir yaşam biçimi…

Geçtiğimiz yıllarda İskandinavların huzur ve konfor anlayışı Hygge ile tanışmıştık. Bu sefer soğuk ve uzun kış gecelerini, yağmurlu, fırtınalı günleri İskoçya’dan gelen bir yaşam felsefesiyle ısıtacağız: Coorie. Aslında coorie’nin kelime anlamı, sarılmak ve sokulmak demek, ancak kelimenin anlamı yakın zamanda biçim değiştirerek genişledi ve tıpkı hygge gibi bir yaşam biçimine dönüştü.

Coorie’nin ana fikri, dışarıda bir fırtına koparken şömine karşısında ailece pijamalarla oturup saatlerce sohbet etmenin verdiği samimi, huzurlu ve sıcak his etrafında yoğunlaşıyor. Ancak The Art of Coorie adlı kitabın yazarı Gabriella Bennett’e göre coorie, mutlu olmak için çevrenizle ilişkinizden doğan küçük, yavaş ve sessiz aktivitelerle meşgul olmak demek. İskoçyalı yazar, coorie yaşam biçimini uygulamanın ülkenin eski geleneklerini modern zamana uyarlamakta yattığını söylüyor. Bilinçli ve sürdürülebilir bir hayat felsefesine sahip olmak, gereksiz tüketmekten kaçınıp yaşamımızı sadeleştirmek, yani elinizin altındakileri kullanarak daha iyi bir yaşam biçimi yaratmak da coorie ilkelerinin başında geliyor.

Coorie’nin temelinde evde aileyle birlikte geçirilen huzurlu vakitler yatsa da doğayla olan ilişkimizin de en önemli mutluluk kaynaklarından biri olduğunu ekliyor yazar. Siz de İskoçların “Kötü hava yoktur, yanlış giysi seçimi vardır,” sözüne kulak verip, tıpkı onların soğuk günlerde bile yapmaktan vazgeçmediği, doğa yürüyüşü, kamp, yıldızları seyretme gibi aktivitelerle ya da sadece doğada olup günlük hayattan biraz kopmayı tercih ederek coorie felsefesine bir başlangıç yapabilirsiniz. Bilimsel olarak da kanıtlandığı gibi doğada yapılan aktiviteler stresi ve kaygıyı azaltıyor, hafızayı güçlendirip daha iyi odaklanmanızı sağlıyor.

Coorie felsefesinin bir diğer bölümüyse yaratıcı tarafınızı ortaya çıkaracak aktiviteler yapmak. Örneğin doğada yaptığınız yürüyüşlerde topladığınız doğal materyallerle el işi projeleri yapmak, yemek pişirmek veya örgü örmek gibi… Bu tip ufak tefek yaratıcı aktivitelerle günlük olarak uğraşanların kendilerini, uğraşmayanlara kıyasla gündelik hayatlarında daha mutlu hissettikleri de yine araştırmalarla kanıtlanan bir başka durum.

Yemek konusu da coorie yaşam tarzında önemli bir rol oynuyor. Sağlıklı, yerel malzemelerle hazırlanan yemekler bu felsefenin bir başka temel taşı. Bennett’e göre geleneksel tariflerden yola çıkılıp modernize edilen yemekler coorie için ideal; yazar kitabında özellikle vegan tariflere ağırlık veriyor. Bennett ayrıca bir başkası için yemek pişirmenin mutluluk hissini artırdığını söylüyor. Örneğin coorie’yi hayatınıza katmak için evinizde, arkadaşlarınız için belli bir temaya sahip bir akşam yemeği düzenleyebilirsiniz.

Kış giderek yaklaşırken İskoçyalılardan ilham alarak hayata keyif dolu ve sıcak anlar katmak harika bir fikir gibi görünüyor.


Önerilen yazılar