MAKALE

Değerli Taşlarla Yazılan Biyografi

Değerli Taşlarla Yazılan Biyografi

Markanın kurucusu Louis Vuitton’un 200. doğum günü, onun inanılmaz hayatını ve yeteneklerini simgeleyen bir yüksek mücevher koleksiyonu ile kutlanıyor.

Bundan iki yüz yıl önce Fransız lüksünün en büyük ikonu Louis Vuitton dünyaya geldi. Yıllar boyu ününe ün katan markası ise kurucusunun doğum günü şerefine onun hayatından kesitleri simgeleyen büyüleyici güzellikte bir yüksek mücevher koleksiyonu tasarladı.

90 parçadan oluşan koleksiyonun yaratım süreci markanın mücevher ve saat departmanının artistik direktörü Francesca Amfitheatrof’un arşiv taraması ile başladı. İkonik kanvas sandıklar ve dünyaca ünlü monogram gibi zamansız tasarımlara imzasını atmış bir kişinin inovatif zekasını doğru ve sanatsal bir biçimde bir mücevher koleksiyonuna yansıtabilmek ise kolay bir iş değil elbette… Bunun için Bravery isimli koleksiyon Vuitton’un hayatını kronolojik bir biçimde aktaracak sekiz bölüme ayrılmış. Her bir bölümün başrolünde ise Vuitton’un hayatının kilometre taşlarını simgeleyen kolyeler yer alıyor. Koleksiyonda yüzükler, küpeler ve broşlar da bulunuyor.

İlk bölüm, Vuitton’un doğduğu günkü gökyüzünü simgeleyen La Constellation d’Hercule. Kolye yıldızlarla dolu bir gökyüzü gibi tasarlanmış. Bir başka bölüm ise Vuitton’un 13 yaşında evinden ve kırsal Jura bölgesinden ayrılıp, yol boyunca zanaatinde iyice ustalaşarak yaptığı yolculuğu simgeliyor. La Flêche adlı kolye Jura bölgesinin ormanlarını yansıtan yeşil tonlarıyla süslü, üç sıralı bir model.

Baştan sona büyüleyici parçalarla dolu koleksiyonun en dikkat çekici parçası ise kuşkusuz Le Mythe adlı kolye. Bu kolyeye dikkatli baktığınızda birden fazla Louis Vuitton simgesini görebiliyorsunuz: dama deseni, sandık kilitlerinden esinlenen motifler ve elbette monogram çiçek ikonu. Safirler, elmaslar ve zümrütlerle bezeli bu kolye Louis Vuitton’un markasını kurduğu dönemi temsil ediyor.

Bravery’nin reklam yüzü ise yetenekli oyuncu Alicia Vikander.


Önerilen yazılar