Deniz Altından Heykellere

Doğa ananın incelikle tasarladığı deniz kabuklarının binlercesi bir araya geliyor ve ortaya büyüleyici heykeller çıkıyor.

Deniz kabuklularının içindeki güzellikler yalnızca istiridyelerin içine gizlenen inci taneleriyle sınırlı değil. Deniz altının narin canlılarını üç boyutlu sanat eserlerine dönüştüren sanatçı Rowan Mersh’in elinden çıkan her bir heykel kullandığı malzemenin içinde gizlenmiş güzelliği gözler önüne seriyor. Seçtiği deniz kabuklarının binlercesini, büyük bir ustalık ve emekle bir araya getirerek büyük boyutlu eserler yarayan Mersh’in heykelleri adeta akışkan bir madde gibi görünüyor.

Mersh her eseri için farklı bir tür deniz kabuğu seçiyor ve yalnızca onu kullanıyor. Her deniz kabuğunun yapısı ve sertliği farklı olduğu için öncelikle eserinin küçük bir versiyonunu ortaya çıkararak malzemeyle nasıl çalışacağını saptıyor. Bu süreç ona yaratacağı asıl eserinin boyutu ve şekli hakkında da ilham veriyor. Böylece deniz kabuklarından yaptığı her bir heykel kendine has eşsiz bir doku ve narin bir görüntüye sahip oluyor.

Sanatçı, kullandığı materyalleri sürdürülebilir deniz kabuklusu çiftliklerinden temin ediyor. Çalışmalarına Londra’da devam eden Rowan Welsh deniz kabuğu haricinde, deri ya da tekstilden de benzer estetikte sanat eserleri yaratıyor, ayrıca Fendi gibi moda markalarıyla da ortak çalışmaları bulunuyor.


Önerilen yazılar