Dior’un Asi Kadınları

Maria Grazia Chiuri, stili feminenlikle özdeşleştirilen Christian Dior’un arşivlerinden yola çıkıp modacının içindeki feministi keşfediyor.

Christian Dior… İncecik belli, kadınsı silüet ‘New Look’un ardındaki, moda dünyasında çığır açmış bir isim. Efsanevi modacının onu on yıllar sonra takip eden selefi Maria Grazia Chiuri ise neredeyse her koleksiyonunda kadınların gücünü vurgulayan, feminist temaları yorumluyor.

Pre-fall 2022 koleksiyonu da yine bu çizgiden ayrılmıyor. Herkesin zihindeki Christian Dior tarzı stereotipini ters köşeden vurup, slogan olarak Simone de Beauvoir’ın “Feminenlik bir tuzaktır,” sözünü kullanan modacı, Dior’un bambaşka bir yüzünü moda dünyasıyla paylaşıyor.

Christian Dior’un işlerini sadece feminenlikle sınırlamanın ona bir haksızlık olduğunu düşünen Chiuri, bu fikre ilk kez Dior’un otobiyografisini okurken kapılmış ve burada modacının çiçeklerle süslü bir elbiseyi de gri bir tayyörü de aynı yetenekle tasarladığını keşfetmiş.

Ardından arşivlerin sayfalarını karıştırıp Chritian Dior’un etrafındaki, başta 2. Dünya Savaşı sırasındaki Fransız direnişinde de önemli bir role sahip kız kardeşi Catherine olmak üzere, birçok güçlü kadın figürünü araştırmış ve tasarımlarının ilhamını bu kadınlardan almış. Yeni koleksiyon romantik ve kırılgan bir stilin aksine, punk ekoseler, bisikletçi şortları, maskülen ceketle ve kravatlarla yaratılmış asi okul üniformlarıyla dopdolu.


Önerilen yazılar