Dior’un Sirkine Hoş Geldiniz!

Sirk temalı, göz kamaştıran bir couture defilesi feminist mesajlarla süslenebilir mi? Dior’un yaratıcı zekası buna en güzel yanıtı veriyor.

Haute couture dünyasının zarif silüetleri 2019 İlkbahar sezonu için podyumlarda boy göstermeye başladı. Hepsi birbirinden ilgi çekici temalara ve mesajlara sahip defileler arasında kendinden en çok bahsettirenlerden biri ise kuşkusuz Dior’unki oldu.

Dior’un kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri, bu göreve başladığından beri her defilesinde, balenin zarafetinden 1960’ların özgürlüçkü havasına ve rodeocu kadınlara dek pek çok farklı temaya değindi. Ancak hepsinin ortak bir noktası vardı: feminizm.

Dünyada yükselen feminizm akımını çok iyi bir şekilde yakalamayı başaran Chiuri, couture sezonundaki defilesinde de yine ne yaratıcılığından ne de feminizmden ödün verdi. Bu kez podyumda couture dokunuşlarla yeniden yaratılmış sirk kostümleriyle yürüyen modeller haricinde bir de tamamen kadınlardan oluşan akrobasi grubu vardı. Bir sirk çadırında düzenlenen defilede, modellerin etrafında kuleler oluşturan akrobatlar, birbirinin omzunda yükselen kadınlar, kadınların birbirine destek olma fikrini somut bir şekilde sembolize etti. İngiliz akrobasi ekibi Mimbre’nin gösterileri nefesleri kesse de elbette Dior’un pırıltılı tasarımları da onların gölgesinde kalmayacak kadar muhteşemdi.

Feminen ve sevimli tasarımlar, bu özelliklerine rağmen kadınları hassas ve kırılgan değil, cesur ve ayakları yere basan karaktere büründürmüştü. Işıltılı tek parça giysiler, parlak çoraplar ve kafesli kabarık etekleriyle göz alan yarı şeffaf elbiseler podyumda boy gösterdi. Ancak defilenin asıl yıldızları sirklerdeki aslan terbiyecilerinin kostümlerini andıran, vücuda oturan bandocu ceketleri ya da kuyruklı smokinler içeren takımlar oldu.

Sirk, Dior’un yabancı olduğu bir tema değil, bizzat Christian Dior da sirklerin yaratıcı kaosundan ilham almak için sık sık Paris’teki Cirque d’Hiver’i ziyaret ederdi. Dior markası için sirk, güzellik, köken, cinsiyet ve yaş gibi detayların önemini kaybettiği, bunlar yerine tekniğin ve cesaretin öne çıktığı bir yer. Bu defile ile Dior sirklerin parlak dünyasını hature couture ile birleştirmiş ve cinsiyetlerin eşitliği fikrinin altını ayakları yere basan kadın silüetleriyle çizmiş oldu.


Önerilen yazılar