DNA’nıza Göre Beslenin

Başkasına iyi gelen bir besin sizin için zehir olabilir. Sağlıklı beslenmenin ve sporun öne çıkan trendi ‘Bio-Individuality’yi Gözde Küçükoğlu anlatıyor.

Ocak 2018’te başladığım ‘Bütünsel Sağlıklı Yaşam Koçluğu’ eğitiminde sıkça bahsedilen ‘Kişisel Biyoloji’ yani ‘Bio-Individuality’, kişiye özel diyet programlarının faydasının altını çiziyor. Sizin laktoza alerjiniz olmasa da bir başkasının olabilir. Etrafınızda mutlaka üç öğün makarna, ekmek, pizza gibi basit karbonhidratları yiyip kilo almayan, hatta kilo veren birilerini tanıyor olmalısınız. Ailesinde yüksek tansiyon hastalığı olan ve olmayan iki kişinin ileride bu rahatsızlığa yakalanma riskini aynı oranda taşıması mümkün mü?

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki kişiye özel hazırlanmış diyet programları geleneksel diyetlere göre daha verimli. Karbonhidratı daha hızlı yakan biri ile yakmayan birinin gün içerisinde aynı miktarda karbonhidrat tüketmemesi gerekiyor, çünkü ne yediğiniz sadece sizi etkiliyor. Vücudunuzun alması gereken size özel ihtiyaçların farkına vararak beslenmek, yaşam kalitenizi arttırıyor ve sizi almak istediğiniz sonuca daha hızlı ulaştırıyor.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri bilerek buna uygun bir diyet programı yapmak için, hayatınız boyunca sadece bir kez yaptırılması yeterli olan yepyeni bir test ile tanışmak ister misiniz?

DNAFit testi ile artık genetik bilgileriniz ışığında size özel beslenme ve spor programları yazılabiliyor. Test DNA’ınıza, yani genetiğinize baktığı için, kan testlerinin aksine, onu belli aralıklarla tekrarlamanız gerekmiyor. Yaklaşık üç dakika süren bu testte bir tükürük örneği vermeniz yeterli. Sonuçlar yirmi bir gün içerisinde geliyor ve ardından raporlar birebir görüşmede yorumlanarak size özel bir program hazırlanıyor.

Çıkan sonuçlar gerçekten yol gösterici. Haftada 3-4 gün spor yapan, tamamiyle organik ve sağlıklı beslenen biriyseniz bile, vücudunuz size aslında bir şeylerin tam da yolunda olmadığının sinyalini vermiş olabilir. Belki sindirim sisteminizde bir aksaklık ya da uyku probleminiz vardır? En yakın arkadaşınız ya da sevgilinizle birlikte spora giderken ve benzer şekilde beslenirken kas kitlenizin artmasında ya da kilo vermekte zorlandığınız mu oluyor? Bunlar bir ya da birden fazlasına evet diyorsanız size de DNAFit testini denemenizi tavsiye ederim.

Doğum günüm şerefine kendime çok güzel bir hediye verdiğimi düşünüyorum. Yapılan kan testlerinde bu zamana kadar laktoza duyarlılığım olduğu konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı, DNAFit ise laktoza hassasiyetim olduğunu ortaya çıkardı.

Sağlıklı beslenme konusunda kendimde gözlemlemeye çalıştığım denemelerim oluyor. Bir hafta sadece inek sütü, sonraki bir hafta sadece keçi sütü ve ondan sonraki hafta laktozsuz süt içmeyi deneyimlediğimde laktozsuz süt ya da keçi sütü içtiğim haftalarda sindirim sistemimin daha rahat çalıştığını gördüm. Ama tahmin edebileceğiniz gibi bu çok zahmetli bir iş ve A,K,C Vitamini ya da kalsiyum gibi değerler konusunda böyle bir gözlemleme yapmak imkansız.

Test sonrası, karbonhidrat duyarlılığımdan, antrenmanlardan önce ve sonra hangi besinleri almamın kilo vermemi, kilomu korumamı veya daha hızlı kas kitlesi kazanmamı kolaylaştıracağına kadar pek çok konuda bilgi sahibi oldum. Örneğin pancar, şekerli bir kök bitkisi olduğundan onu sınırlı tüketmeyi tercih ediyordum, ancak her gün antrenmanlarımdan önce yarım pancar suyu içmemin vücudumun toparlanma sürecine yardımcı olacağını öğrendim, bu gibi bilgiler gerçekten paha biçilemez.

Kilo vermek için biraz spor biraz diyetle maceraya başlayanların maratonların sıkı koşucularına, günde sekiz saat masa başı çalışanların işlerini bırakıp sağlıklı yaşam misyonuyla yola çıkan girişimcilere dönüştüğü bir dönemde yaşıyoruz. Artık kendimize daha çok değer veriyoruz. Bu konuda atılan her adımın ve yaşanılan her deneyimin yaşam kalitemizi, mutluluk seviyemizi ve hayattan keyif alma potansiyelimizi arttırdığını görünce, sağlıklı yaşam ve trendlere karşı daha ilgili hale geliyoruz. Genetiğinize göre kişisel beslenme ve spor programlarının daha popüler olmaya başlayacağı bir döneme girdiğimizi de artık biliyorsunuz!

Sağlıklı ve fit kalın!

Yazar: Gözde Küçükoğlu

Instagram: @fitnots

www.fitnots.com


Önerilen yazılar