MAKALE

Doğadan İlham Alan Dijital Başyapıtlar

Doğadan İlham Alan Dijital Başyapıtlar

Sanatın mühendislik, matametik ve yazılımla birleştiği, görsel ve fiziksel sınırları ortadan kaldıran başyapıtlar, Japon sanat kollektifi Teamlab’in imzası adeta…

Sanatın en güzel yönü hiçbir kalıba sığmaması ve ifade özgürlüğünü her teknik ve her araç ile yansıtabilmesi. Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde sanatın bambaşka ve yepyeni boyutlarını görmeye başladık. Özellikle dijital teknolojilerin gelişmesiyle ortaya çıkan bazı eserler yaşadığımız yüzyılın başyapıtları niteliğinde.

Japon sanat kollektifi Teamlab de farklı disiplinlerden uzmanların bir araya gelerek 2001’de kurduğu ve dijital teknolojileri kullanarak sanatı daha önce görmediğimiz biçimlerde icra eden bir topluluk. Sanat aracılığıyla insanlar ve doğanın ilişkisinin yeni boyutlarını keşfe çıkan Teamlab, dijital teknolojiler sayesinde sanatın fiziksel sınırları aşıp bambaşka bir forma dönüşmesini sağlıyor.

Temasını doğadan alan eserleri, genellikle ışığın kullanıldığı dev interaktif enstalasyonlar şeklinde olan Teamlab, bu enstalasyonlarını hem iç mekanlarda, hem de doğayla bütünleşecek biçimde dış mekanlarda sergiliyor.

Bu yaz, Tokyo’daki sanat ve kültür merkezi Mori Building’de yepyeni bir müze konseptiyle sanatseverlerin karşına çıkacak olan Teamlab, binanın 10 bin metrekarelik alanında tüm hünerlerini sergileyecek. Teamlab’in tarzını yansıtacak şekilde ‘Borderless’ yani sınırsız olarak isimlendirilecek bu müze, aynı zamanda sanat kollektifinin ilk kalıcı sergisi olacak.


Önerilen yazılar