MAKALE

Doğanın Aynadaki Yansıması

Doğanın Aynadaki Yansıması

Murray Fredericks’in dev bir aynayı merkezinde bulunduran sürreal fotoğrafları ışıkla, renklerle ve manzarayla bambaşka bir ilişki kurmanızı sağlayacak.

Fotoğrafçı Murray Fredericks, 16 yıl önce her şeyden uzaklaşıp kendisini tek başına Avustralya’daki uçsuz bucaksız bir tuz gölünün kıyısına attığında, gerçek sükuneti bulduğunu keşfetmiş. İşte bu keşif, ünlü fotoğrafçının Salt projesinin ardından The Vanity adlı müthiş fotoğraf serisini ortaya çıkartmasına sebep olmuş. Bu hafta itibarıyla Londra’da Hamiltons Galerisi’nde sergilenmeye başlanacak fotoğrafların tümü, Güney Avustralya’da bulunan Eyre Gölü’nde çekiliş.

Murray Fredericks’in serinin son bölümünü oluşturan fotoğraflarının tümünde büyük bir ayna yardımıyla manzaranın nasıl bir değişime uğradığını ve etkileyici görüntülere kavuştuğunu görmek mümkün. Kaldı ki Fredericks de ipeksi suyun içinde gördüğü sonsuza uzanan ufuk çizgisinden o kadar etkilenmiş ki fotoğrafları çekerken manzaranın ve ışığın ruhunu ele geçirmesine izin vermiş. Murray Fredericks, fotoğraflarındaki aynanın rolünü ise şu şekilde açıklıyor: Aynanın bu şekilde yerleştirilmesinin nedeni, bakışlarımızı kendimizden uzaklaştırarak çevreye yöneltmemizi; böylelikle ışıkla, renklerle ve mekanla daha sıkı bir ilişki kurmamız konusunda bizi cesaretlendirmesini sağlamak.


Önerilen yazılar