MAKALE

Doğanın Objektife Yansıması

Doğanın Objektife Yansıması

Doğanın sunduğu manzaraları en etkileyici biçimde yansıtan fotoğraf sanatçılarından yılın en iyi kareleri…

Yılın bitmesine sadece birkaç gün kalmışken, yılın en iyileri listeleriyle de sıkça karşılaşıyoruz. National Geographic’in seçtiği en iyi doğa fotoğrafları da hem bizi doğanın büyüleyici güzelliğiyle karşı karşıya bırakıyor hem de bu güzelliklere profesyonel bir fotoğrafçının gözünden bakmanın ayrıcalığını yaşatıyor.

Vahşi doğa, kuş bakışı, su altı ve manzara olmak üzere dört ayrı kategoride verilen National Geographic Doğa Fotoğrafı Ödülleri’nde bu yıl büyük ödülü kazanan fotoğrafçı Borneo’da çektiği bir orangutan fotoğrafıyla Jayaprakash Joghee Bojan oldu. Palm yağı üretimi için kesilen ormanlar, orangutanların yaşam alanlarını tehdit ediyor ve bu türün soyunun tükenme riskini arttırıyor. Bojan, fotoğrafını çektiği erkek orangutanın, hayatta kalma pahasına, timsahlarla dolu bir nehire girmek gibi anormal bir davranış sergilediğini de belirtiyor. Zaten fotoğrafa baktığınız anda, orangutanın bakışlarındaki keder ve çaresizlik hissini hemen yakalayabiliyorsunuz.

Doğa manzaraları kategorisinde birincilik ödülü, Hawaii’de, kurumuş bir lav tüpünün patlamasıyla, sıcak lavların havaya fışkırarak ürkütücü güzellikte bir görünüm oluşturduğu anı yakalayan Karim Iliya’nın oldu. Kuşbakışı fotoğraflar kategoriside birinciliği Sydney’de, Pasifik Okyanusu’nun kıyısında bulunan, dev dalgaların dövdüğü bir havuzda yüzen bir kişiyi fotoğraflayan Todd Kenedy oldu. Sualtı kategorisinde, dokunaçlarında bulunan ışığa duyarlı pigmentleriyle neon renkli bir görünüm alan bir anemonun fotoğrafı birinciliğe hak kazandı. Bu fotoğrafın arkasındaki imza ise Jim Obester’a ait.

Şimdi sizi, National Geographic’in ‘Yılın Doğa Fotoğrafları’ ödüllerine sahip olan, her biri birbirinden güzel ve etkileyici fotoğraflarla baş başa bırakalım.


Önerilen yazılar