Dört Kadın Dört Hikaye

Her yıl merakla beklenen Pirelli takviminin önümüzdeki yılki detaylarına dair sır perdesi yavaş yavaş kalkıyor.

Birbirinden cesur temalarla her yıl kendinden epey söz ettiren Pirelli Takvimi serisi, özellikle de son yıllarda verdiği mesajlarla daha da öne çıkıyor. Gelin isterseniz önce biraz hafızamızı tazeleyelim. 2016 takviminde Pirelli şehvetin kadının bedeninde değil, gücünde ve başarılarında olduğunu vurgulayan bir çalışmaya imza attı. Bir sonraki sene yine farklı bir güzellik kavramının peşinden koşmayı sürdürdü ve çıplaklığın duygusal taraflarını ortaya çıkardı. 2018 Pirelli Tavimi ise Alice Harikalar Diyarı’nda temasıyla tasarlandı, ancak ırkçılığa karşı bir mesaj niteliğindeydi çünkü takvimde yalnızca siyahi modeller yer aldı.

2019 Pirelli Takvimi’ne ait kamera görüntüleri geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkınca, serinin geçen yıllardaki duruşunu sürdüreceği de anlaşılmış oldu. Objektifin arkasında dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Albert Watson’un bulunduğu bu fotoğraflar, fotoğrafçının kadrajından dört kadının hikayesi anlattı. Bu yılki takvimde, Misty Copeland, Laetitia Casta, Julia Garner ve Gigi Hadid, erkek rol arkadaşları eşliğinde hayattaki hedeflerine ulaşmış ya da ulaşma yolundaki karakterleri canlandırdılar.

Bu yıl 46. kez yayınlanacak takvimin 10 gün süren fotoğraf çekimleri Nisan ayında New York ve Miami’de gerçekleştirildi. Albert Watson’un Pirelli için tasarladığı bu özel görsel dünyada, bale sanatçısı Misty Copeland, model ve aktris Laetitia Casta, aktris Julia Garner ve süper model Gigi Hadid erkek rol arkadaşlarıyla birlikte belirli senaryoları canlandırdılar. Her bir senaryo birbirinden farklı olsa da genel tema, bu kadınların hayallerinin peşinden koşarken sergiledikleri duygusal güç, tecrübe ettikleri zafer ve yenilgiler ile her değişimle nasıl yüzleştikleri üzerine kurgulandı.

Dört günde, dört kadının, dört hikayesine tanık olacağımız takvimde Misty Copeland, kendi gibi dansçı olan Calvin Royal III ile beraber küçük evlerinde büyük bir yıldız olmayı hayal ederken yer alıyor. Bir ressamı canlandıran Laetitia Casta, dansçı erkek arkadaşı rolündeki Sergei Polunin ile beraber geleceğini hayal ederken resmediliyor. Botanik fotoğrafçı rolündeki Julia Garner’a bir modeli canlandıran Astrid Eika eşlik ediyor. Julia nadir bitkileri çekse de hayali tanınmış bir porte fotoğrafçısı olmak. Ünlü süper model Gigi Hadid’i ise zengin ve başarılı olmasına rağmen kişisel hayatında mutsuz bir kadın olarak görüyoruz. Ona eşlik eden Alexander Wang ise yanında huzur bulduğu, en iyi arkadaşı rolünde görülüyor.

Dört kadının başarı serüvenine birlikte eşlik edeceğimiz Watson, kariyerine başladığı 1970 yılından bugüne dünyanın en başarılı, en üretken fotoğrafçılarından biri oldu ve tüm zamanların en etkili 20 fotoğrafçısı arasında gösterildi. Kazandığı sayısız ödül arasında Kraliçe II. Elizabeth tarafından verilen Britanya İmparatorluk Nişanı (OBE) da bulunan Watson, sanat, moda ve reklam fotoğrafçılığını harmanlayarak fotoğrafçılık tarihinin en ikonik eserlerinden bazılarına imza attı. Watson’un kendine özgü görsel dili sayesinde fotoğrafları, günümüz dünyasının görüntülerine karşı çok farklı bir şekilde öne çıkıyor ve hatta neredeyse meditasyon etkisi yaratan bir atmosfer oluşturuyor.


Önerilen yazılar