Dünü ve Bugünüyle Dior

Moda tarihine damga vuran modaevi Dior’un geçmişten günümüze uzanan ayak izlerini takip edebileceğiniz zengin koleksiyon Londra’da sergileniyor.

Dünyanın en ünlü ‘couture’ evlerinden biri Dior, 1947’de, Paris’te Christian Dior tarafından kurulduğu günden bu yana moda tarihinde silinmez izler bırakmaya devam ediyor. 70 yıldan uzun bu geçmiş, kraliyet ailelerinden Hollywood yıldızlarına dek birçok isim için dikilen yüzlerce ikonik giysi ile zamanın ruhuna ve modaevinin o sırada başında olan tasarımcının ilham kaynaklarına uyacak şekilde tasarladığı koleksiyonlarla dolu.

Geçtiğimiz Şubat ayında Londra’da, Victoria & Albert Museum’da açılan ‘Christian Dior: Designer of Dreams’ sergisi, Dior’un dünü ve bugününü zengin bir seçkiyle ziyaretçilerine sunuyor.

Geçtiğimiz yıl Paris’te gerçekleşen aynı adlı sergiyi temel alsa da, bu yılki sergi ondan farklı olarak bizzat Christian Dior’un İngiltere’ye ve İngiliz müşterilerine duyduğu tutkunun, modaevinin İngiliz kültüründen aldığı etkilerin ve İngiliz zanaatkarlar ve üreticilerle yaptığı işbirliklerinin de altını çiziyor.

On bir bölümden oluşan sergi, V&A müzesi koleksiyonlarından ve Dior arşivlerinden seçilen 200’ü aşkın eşsiz elbise tasarımının yanı sıra, aksesuarlar, vintage parfümler, fotoğraflar, videolar, orijinal illüstrasyonlar, dergiler ve Christian Dior’a ait bazı kişisel eşyaları da içeriyor.

Christian Dior’un detaylı bir biografisiyle başlayan sergi, ardından modacının koleksiyonlarından çığır açan parçalara odaklanıyor; seyahat etmenin ve farklı kültürler tanımanın modacının tasarımlarına kattığı zengin katmanları sergiliyor ve modaevinin en önemli ilham kaynağı olan çiçeklerin, parfümlerden giysilere uzanan etkisini inceliyor.

Bir sonraki bölümde, Christian Dior’un hayatını kaybetmesinin ardından Dior’un başına geçen, Yves Saint Laurent, Marc Bohan, John Galliano, Gianfranco Ferré, Raf Simons ve son olarak Maria Grazia Chiuri gibi farklı tasarımcıların Dior’a kattığı kendilerine has dokunuşlarını görebiliyorsunuz.

Bir başka bölümde, modaevinin imzasını taşıyan, mücevherler, şapkalar, ayakkabılar, elbiseler, parfüm şişeleri ve aklınıza gelebilecek daha birçok obje, renk tonlarına göre düzenlendikleri kaleydeskop gibi bir vitrinde sergileniyor.

Serginin en dikkat çekici bölümlerinden bir diğeri ise Dior’un haute-couture’deki ustalığının en ince detaylarının göz önüne seren nefes kesen elbiselerin yer aldığı, göz kamaştırıcı bir balo ortamını canlandıran ‘Le Salon’.

Moda tarihinin çok önemli bir oyuncusunun, kurulduğu günden bugüne dek hem nasıl evrimleştiğini hem de akıl almaz yaratıcılık yeteneğini yıllar boyunca nasıl koruduğunu görebileceğiniz, gerek moda tutkunları, gerekse popüler kültür ve tarihe ilgi duyanlar için kaçırılmaz bir sergi. ‘Christian Dior: Designer of Dreams’ sergisini 1 Eylül’e kadar Londra V&A Museum’da ziyaret edebilirsiniz.


Önerilen yazılar