Duyguların Işığa İz Düşümü

Duygularınızı gizlemeyi tercih edenlerdenseniz Dutch Design Week’te sergilenen Aura isimli enstalasyon sizin için pek de uygun olmayabilir!

Bazen hissettiklerimizin ne olduğunu kendimiz bile tam anlayamıyoruz. Mutluluk, heyecan, stres, üzüntü gibi her gün hissettiğimiz duyguların sınırları bazen çok keskin olmayabiliyor. Altında Studio Nick Verstand’ın imzası bulunan görsel ve işitsel enstalasyon Aura ise duygularımızı ölçerek onu görselleştirip ışıl ışıl bir sanat eserine dönüştürüyor.

Peki Aura bunu nasıl beceriyor? Enstalasyona entegre edilmiş birçok biosensör, beyin dalgalarını, kalp atışı hızını ve ciltteki elektriği ölçüyor. Sergi ziyaretçilerinden alınan bu veriler analiz edilerek çeşitli şekillerde, yoğunlukta ve renklerde ışık huzmelerine dönüştürülüyor. Yerdeki yastıklara uzanan ya da oturan ziyaretçiler bir yandan fonda çalan ve duygusal reaksiyonları tetiklemesi için yaratılmış özel müzikal kompozisyona kulak verirken diğer yandan yukarıdan yansıyarak kendisini bir perde gibi örten bu ışıklı duygu gösterisinin keyfini çıkarıyor. Elbette hiçbirimizin duyguları birbiriyle tıpatıp aynı olmadığından Aura’yla etkileşime geçen herkesin benzersiz bir görsellik oluşturuyor ve bu da enstalasyonu daha da özel kılıyor.

Büyük ölçekli sanat enstalasyonlarıyla bilinen Nick Verstand, Aura’nın duyguları algılanabilir fiziksel bir forma dönüştürerek kendimizi ve birbirimizi anlama sürecini sorguladığını söylüyor. Ona göre bu eseri, içimizdeki metafizik alanımızın dışarıdaki fiziksel alana yansıtılmasını simgeliyor.


Önerilen yazılar