Efsane Yarışçı Geri Döndü

Jaguar, Le Mans şampiyonu modeli C-type’ın 70. yaşını kutluyor.

İleri teknolojili modelleriyle bir yandan geleceği şekillendirirken diğer yandan geçmişine sıkı sıkıya bağlı kalan otomobil markalarından biri Jaguar. Daha önce de D-type, XKSS ve E-type gibi ikonik modellerini ‘Continuation’ konsepti altında günümüze uyarlayan Jaguar, bu kez de Le Mans’ın hız rekortmeni C-type’ı onurlandırıyor.

Otomobil dünyasının en prestijli etkinliklerinden Concours of Elegance’da tanıtılan model, pistlere ilk defa 1951 yılında çıktı. Otomobil yarışlarının en zorlularından biri olan, Le Mans 24’te yarışan otomobil, henüz ilk yarışında saatte 150 km’lik ortalama hızıyla rekor kırıp şampiyonluğa erişti. Ardından 1953’te kendi rekorunu kırdı ve ortalama hızını saatte 169 km’ye yükselterek tarihe geçti. C-type bu yarışta sadece birinci olmakla kalmadı, ikincilik ve dördüncülük unvanlarını da elde etti.

Bu denli başarılı bir yarışçı olmasının, son derece akıcı hatlara sahip, öncü profiliydi. Bu kıvrak hatlı, heykelimsi silüeti ve aerodinamik yapıyı aynen koruyan C-type Continuation’ın gövdesi, krom telli, parlak jantların üzerinde oturuyor.

C-type’ın tasarım arşivlerinde geniş kapsamlı bir tarama yapılarak ortaya çıkarılan yeni model, hem geçmiş dönemin tekniklerini hem de 3 boyutlu tasarım gibi günümüzün teknolojilerini bir arada barındırıyor. Sigorta kutusu kapağı ve fren hidrolik deposunun alışılmışın dışındaki tasarımları gibi ince detaylar da mükemmel bir biçimde korunarak yeni modele eklenmiş.

Kaputun altında ise 3,4 litrelik düz bir sıralanışa sahip olan altı silindirli, 220 hp gücünde bir motor yer alıyor.

İngiliz otomotiv üreticisinin Classic departmanı tarafından orjinaline sadık kalınarak yeniden yaratılan bu üstü açık, iki kişilik modelden yalnızca 16 adet üretilecek.


Önerilen yazılar