Elinizden Düşmeyecek Tatil Kitapları

Tatile çıkarken bavulunuzdan kitabı eksik etmeyenlerden misiniz? O halde farklı tarzlardaki bu önerilerimizden biri mutlaka sizin için!

Dalga seslerini dinleyerek güzel bir kitabın sayfalarını çevirmek kadar keyiflisi var mı? İster plajda, ister havuz başında, ister yolda ya da kampta olun, kitaplar tatil listesinin olmazsa olmazı. Sonuçta günlük koşuşturmaca içindeyken kitap okumaya pek de fazla vakit ayıramıyor olabilirsiniz, bu yüzden de sevdiğiniz bir yazarın yeni kitabını okumak ya da yepyeni bir yazarla tanışmak için tatil mükemmel bir fırsat.

Biz de sizin için sevilen yazarlar tarafından kaleme alınan, tatilinize renk katacak kitap tavsiyelerimizi listeledik.

Carlo Petrini, Luis Sepulveda – Mutluluğa Dair Bir Düşünce

“Yaşam alanlarımızın tüm katmanlarına nüfuz etmiş, yaşam kalitemizi düşüren koşuşturma kültürünün içinde kendimize soluk alacak alanlar yaratmaya geç mi kaldık yoksa?”. Hız hastalığına tutulmuş günümüz dünyasında mutluluk olasılığını sorgulayan kitap, Güney Amerikalı dünyaca ünlü yazar ve aktivist Luis Sepúlveda ile tüm dünyada ağ biçiminde örgütlenen Slow Food Hareketi’nin kurucusu Carlo Petrini’yi bu sorgu ekseninde bir araya getiriyor. Kitap tam da tatil ruhuna hitap ederek yavaşlamanın, arada bir durmanın ve anı özümsemenin üzerinde duran bir rehber niteliği taşıyor.

Salâh Birsel – Bir Zavallı Sarı At

Salâh Birsel, denemelerinde sanatı ve sanatçıları yaşam öyküleriyle ele alarak okurlarını merak dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Bir Zavallı Sarı At kitabı, caz sanatçısı ve saksofon virtüözü Charlie Parker’dan intiharını anbean kaydeden Beşir Fuat’a, Virginia Woolf’tan James Joyce’a ve Henry Miller’a dek pek çok kişinin hayatından çeşitli kesitleri bir araya getiriyor. Birsel’in kusursuz üslubu satırlarda müziği, şehri, sinemayı ve edebiyatı buluşturuyor.

Julia Cortázar – Sınav

Julia Cortázar, bitirme sınavlarına hazırlanmak yerine Buenos Aires’in puslu caddelerinde, sürprizlerle dolu meydanlarında, cazın ve taze fikirlerin beraber çınladığı bar ve kafelerinde gezinen Juan, Clara ve dostlarının macerasını anlatan Sınav’ı 1950 yılında yazsa da romanın okurla ilk buluşması ancak yazarın ölümünden sonra, 1986’da gerçekleşti. Sınav, dönemin Arjantin toplumuna dair eleştirel bir bakış sunuyor.

Jean Paul Didierlaurent – 6.27 Treni

Öyküleriyle prestijli ödüllerin sahibi olan Fransız yazar Didierlaurent, bu ilk romanında dünya çapında adından söz ettirdi. 6.27 Treni, kağıt geri dönüşüm fabrikasında çalışan ancak işinden nefret eden, yalnız ve mutsuz bir adam olan Guylain Vignolles’un öyküsünü anlatıyor. Guylain kitapları yok etmekten duyduğu vicdan azabından kurtulmanın yolunu, her gün bindiği banliyö treninde, kitapları parçalayan makineden söküp aldığı birbirinden bağımsız kitap sayfalarını yüksek sesle okumakta bulur ve hayatı büyük bir dönemecin eşiğine gelir.

Muriel Barbery – Kirpinin Zarafeti

Paris’in merkezinde, gösterişli bir apartmanda yaşayan, müzik, resim ve felsefe meraklısı, Rus edebiyatı ve Japon sineması tutkunu elli dört yaşında bir kapıcı kadın ile son derece zeki ve üstün yetenekli ama içe dönük ve yaş gününde intihar etmeyi planlayan on iki yaşında bir kız çocuğu. Bu iki özel insanı birleştiren bağ ise binaya yeni taşınan kibar Japon beyefendisi olacaktır. Kirpinin Zarafeti sınıflar ve nesiller ötesi bir dostluğu konu ediyor.

Burak Aksak – Leyla ile Mecnun

Yayınlandığı dönemde izleyicisini ekrana kilitleyen Leyla ile Mecnun, bu kez bambaşka bir hikaye ile, sevenleriyle kitap sayfalarında buluşuyor. Her şey Leyla ile Mecnun’un aynı gün aynı hastanede doğmalarıyla başladı. Onlar bir hayatın birden fazla kez yaşanabileceğinin ve yarım kalmış her hikayenin tamamlanmaya muhtaç olduğunun bir kanıtıydı. Acaba bu sefer Mecnun Leylasına kavuşabilecek mi? Aşıklar Burak Aksak’ın kalemiyle yeni başlangıçlar için geri dönüyor.


Önerilen yazılar