MAKALE

En Güzel Sonbahar Rotaları

En Güzel Sonbahar Rotaları

Sonbaharın keyfini çıkarabileceğiniz romantik rotalar…

Sonbahar yeni yerler keşfetmek için harika bir dönem. Sonbahar aylarında tatilin tadı bir başka oluyor. Sararıp dökülen yapraklarla bir yandan romantik bir seyahatin keyfinin çıkarırken, bir yandan da kısa bir mola vermek isterseniz, seyahat sitesi Enuygun.com, romantik sonbahar günlerine özel lokasyonları şöyle sıraladı.

Yedigöller

İstanbul’a 300 km uzaklıkta bulunan Yedigöller, sonbaharın güzelliklerinin görülebileceği, en romantik ve özel lokasyonlardan biri. Aynı zamanda bir milli park olan ve içisinde isminden de anlaşılacağı üzere yedi adet göl bulunan Yedigöller kamp, trekking, yürüyüş, bisiklet aktiviteleri için oldukça ideal. Ayrıca milli park içinde piknik yapmak da mümkün.

Abant

Bolu’nun en güzel yerlerinden Abant, kışın olduğu kadar sonbaharda da güzel. Özellikle uygun fiyatlı günübirlik gezi imkanlarıyla da ön plana çıkan Abant, ziyaretçilerine unutulmaz bir hafta sonu tatili vadediyor. Türkiye’nin en muhteşem manzaralarına tanık olabileceğiniz bu doğa harikası yerde göl çevresi yürüyüşleri, bisiklet turları ve sandal gezintileri yapabilirsiniz. Abant otelleri ayrıca geniş konaklama imkanlarına da sahip.

Yenice Ormanları

Karabük’e araç ile 30-35 dakika uzaklıkta olan Yenice Ormanları, yürüyüş meraklıları için adeta bir cennet. Profesyonel ya da amatör yürüyüşçüler için uygun pek çok parkura sahip olan Yenice Ormanları, birkaç saatlik rotalardan bir haftayı bulabilen yürüyüş rotalarına kadar farklı parkurlar içeriyor. Bir haftalık yürüyüş parkurlarını tercih etmeyi düşünen kişiler kamp kurarak uygun fiyata bir sonbahar tatili yapabilir veya Karabük’teki pansiyonlarda konaklayabilir. Yenice Ormanları’nda özellikle Eğriova Göleti, Şeker Kanyonu ve Sorgun Yaylaları da mutlaka görülmeli.

Kazdağları

Sonbahar aylarında keşfedilmesi gereken bir diğer muhteşem yer ise doğanın tüm sıcak renklerinin bir arada olduğu yer olan Kazdağları. Aslında yılın her döneminde ziyaret edebileceğiniz Kazdağları’na Edremit Havalimanı’ndan araç kiralama seçeneğini değerlendirerek kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Mitolojik hikayeleri, yemyeşil doğası, tarihi ve doğal güzellikleri ile bir seyahatten çok daha farklı bir deneyim vadeden Kazdağları’nda Adatepe ve Yeşilyurt köyleri, Zeus Altarı, Hasanboğuldu Göleti ve Sütüven Şelalesi mutlaka görülmeli. Ayrıca Yeşilyurt köyünde yöresel lezzet manlamanın tadına mutlaka bakılmalı.

İğneada

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir sahil beldesi olan İğneada, Karadeniz yeşilinden fazlasıyla nasibini almış bir lokasyon. İğneada’yı ziyaret etmek için ilkbahar ve sonbahar ayları oldukça ideal. İğneada’da bulunan Longoz Ormanları beldenin en eşsiz değerlerinden biri. Türkiye’nin en büyük longoz (subasar) ormanı olma özelliğine sahip bu alanı sonbaharda ziyaret etmek ise bambaşka bir deneyim kazandırıyor. Bu bölgede özellikle bungalov oteller bir hayli revaçta. Ayrıca Mert Gölü’nden kano kiralayarak longoz ormanlarının belirli bir kısmını görme şansı bulabilirsiniz.

Eğirdir

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde yer alan meşhur Eğirdir Gölü, özellikle doğa fotoğrafçıları tarafından çok beğenilen bir destinasyon. Çeşitli kuş türü ve yabani hayvan için önemli bir yaşam alanı olan Eğirdir Gölü, manzarası ve göl üzerindeki Can Ada ve Yeşil Ada ismindeki adacıkları ile sonbahar aylarında seyahat tutkunlarının uğrak noktası haline geliyor. Göl çevresinde butik otel ya da pansiyon gibi konforlu konaklama seçenekleri bulunuyor.

Amasra

Bartın’a bağlı bir sahil ilçesi olan Amasra, her mevsim ziyaret edilebilecek şehirler arasında yer alıyor. Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü, Çekiciler Çarşısı ve Tavşan Adası manzaralı Ağlayan Ağaç, bu seyahatte mutlaka gezilmesi gereken keşif duraklarının başında geliyor. Daha fazla doğal güzellik için ise ilçe merkezine 36 km uzaklıkta yer alan Güzelcehisar Lav Sütunları, tüm ihtişamı ile görülmeye değer rotalardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Sığacık

Seferihisar’da yer alan İzmir’in sakin şehri Sığacık, küçük bir yarımada üzerinde kurulu bir destinasyon. İzmir’de en çok ziyaret edilen lokasyonlardan biri olan Sığacık, doğu tarafında limanı, batı tarafında plajları ile tam bir sahil kasabası. Sığacık’ta 1522 yılında inşa edilen Teos Antik Kenti ve Sığacık Kalesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bu arada Sığacık çarşısından da taze ürünler alınıp, ekmek dolması, armola peyniri, mandalina tatlısı gibi lezzetler denenmeli.


Önerilen yazılar