MAKALE

Evde Sosyalleşme Sanatı

Evde Sosyalleşme Sanatı

Teknoloji dünyası uzak kaldığınız sosyal çevrenizle evinizde ‘buluşabilmenizi’ sağlıyor.

Evde kalmanın en zor yanı kuşkusuz arkadaşlarımızdan ve belki de ailemizden uzak kalmak. Sosyalleşmeyi çok özlediğimiz bu günlerde teknoloji dünyasının sunduğu çeşitli uygulamalar imdadımıza yetişiyor ve sevdiklerimizle sanal olarak da olsa görüşebilmemizi, sosyalleşebilmemizi sağlıyor.

Örneğin Chrome tarayıcılar için geliştirilen bir eklenti olan Netflix Party, eskiden evde organize ettiğiniz film ya da dizi izleme partilerini çevrim içi gerçekleştirmenizi sağlıyor. Aslında 2015 yılında geliştirilen bu eklenti, doğal olarak bu günlerde daha çok duyulmaya ve kullanılmaya başlandı. Eklentiyi yükledikten sonra Netflix’in web sitesine giderek bir videoyu oynatmaya başlayın ve ardından eklentinin tarayıcıdaki butonuna tıklayarak partiyi başlatın. Ardından oluşturduğunuz link’i arkadaşlarınızla paylaşın. Eklenti sayesinde bir yandan hep beraber aynı şeyi izleyecek, diğer yandan da sohbet edebileceksiniz.

Tabii evde sosyalleşmenin en yaygın şekli ise görüntülü sohbetler. Bu sohbetleri daha önceden Skype, Google Hangouts, Whatsapp, Facebook Messenger veya Facetime gibi uygulamalarla yaparken bu dönemde daha fazla kişinin katıldığı, daha interaktif sohbetler arayışına girdik. Örneğin Discord adlı uygulama, eskiden online video oyunu oynayanlar gibi daha niş gruplara hitap ederken son günlerde herkes için çok popüler oldu. Sesli sohbet özelliği sürekli aktif olan Discord’da, ekran paylaşımı gibi özellikler de var. Böylece bir yandan sohbet ederken bir yandan birlikte bir şeyler de izleyebilirsiniz. Discord’da ister kendi özel sunucunuzu açıp arkadaşlarınızı davet edebilir, isterseniz bazı açık sunuculara katılıp farklı insanlarla sosyalleşebilirsiniz.

Houseparty de yine sevdiklerinizle video aracılığıyla yüz yüze konuşabileceğiniz eğlenceli bir uygulama. Onu mobil uygulama olarak hem de bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yarattığınız profil linkini arkadaşlarınızla paylaşıp onları sohbete çağırabilirsiniz. Houseparty’nin içinde görüntülü arama yaparken oynayabileceğiniz çeşitli basit ve eğlenceli oyunlar da yer alıyor.

Eskiden daha çok iş amaçlı kullanılan ama son dönemde popülerlik kazanan bir başka sosyalleşme uygulaması ise Zoom. Hem tarayıcınızda hem de telefonunuzda, yine bir kanal açıp bağlantısını paylaşmak kaydıyla çevrim içi görüntülü toplantılar yapabiliyorsunuz.

Arkadaşlarınızla birlikte dans etmeyi mi özlediniz? Plug.dj, uygulama ve web sitesi üzerinden ortak çalma listeleri oluşturup bunları senkronize bir biçimde dinlemenize olanak veriyor.

Evet, bu saydıklarımızın hiçbirinin gerçek sosyalleşmenin yerini tutmadığını biliyoruz, ancak kendimizi ve diğer herkesi korumak adına evden çıkmamaya ve sevdiklerimizle teknoloji sayesinde buluşmaya bir süre daha devam edeceğiz gibi görünüyor.


Önerilen yazılar