Evler Giderek Akıllanıyor

Her gün biraz daha gelişen ve yaygınlaşan akıllı ev konseptine daha yakından baktık.

Henüz gelişmekte olan bir sektör olsa da, akıllı ev trendinin geleceği çok parlak. Önümüzdeki bir yıl içinde dünyada yaklaşık 30 milyon evin akıllı olacağı öngörülüyor. Ülkemizde ise 10 yıl içerisinde, evlerin yaklaşık %30’u akıllı ev sistemine sahip olacak. Peki neden akıllı ev? Tabii bu sorunun ilk yanıtı güvenlik, bunu tasarruf, konfor ve eğlence izliyor.

Akıllı evlerin gelişmiş güvenlik sistemleri yalnızca hırsız sorununa karşı alınan bir önlem değil. İleri teknolojili sensörler sayesinde gaz sızıntısı, açık unuttuğunuz bir pencere ya da fişte kalmış bir ütü de tespit edilebiliyor ve siz de uzaktan elektriği ya da doğalgazı keserek hemen bu probleme müdahale edebiliyorsunuz.

Akıllı evler zamandan da tasarruf etmenizi sağlıyor, çok yakında buzdolapları market alışverişinizi otomatik olarak yapacak, hatta size özel diyet listeleri oluşturacak. Kahveyi siz uyanmadan hazırlayan akıllı ev aletleri, sizin zamanlamanızla ışıkları ya da perdeleri açıp kapayan sistemler giderek daha da yaygınlaşacak. Siz evde yokken çiçekleri sulayan, evin ısısını optimize eden ve hatta eve girdiğinizde sizin için rahatlatıcı bir müzik çalan evler de artık daha yaygın.

Tabii işin eğlence kısmı da akıllı ev trendinin yükselmesine neden olan bir başka özellik. Birbiriyle iletişim kurabilen elektronik cihazlar, sesinize cevap vererek komutlarınızı uygulayan akıllı hoparlörler, yüzünüzü tanıyarak favori TV kanalınızı açan eğlence sistemleri evinizi size özel bir eğlence merkezine dönüştürüyor.  

Akıllı evlerin en iyi tarafıysa sisteminizi bütçenize ve yaşam alışkanlıklarınıza uygun bir şekilde planlayabilmeniz ve bu teknolojinin avantajlarından dilediğiniz kadarıyla faydalanabilmeniz.


Önerilen yazılar