MAKALE

Feng Shui ile Huzurlu Yatak Odaları

Feng Shui ile Huzurlu Yatak Odaları

Günün neredeyse sekiz saatini geçirdiğiniz yatak odanız size gerçekten huzurlu bir dinlenme alanı sağlıyor mu?

Yatak odası evin en önemli bölümlerinden biri, ne de olsa burası dinlenmek, huzur bulmak ve yeni bir gün için tazelenmek üzere çekildiğimiz en özel yaşam alanımız. Yatak odasının dekorasyonu da, tüm bunların gerçekleşip gerçekleşmemesinde büyük bir rol oynuyor. Batı’da da giderek daha fazla kabul gören eski Çin öğretisi Feng Shui, yatak odası dahil, tüm evin düzeni ve dekorasyonu için çeşitli öneriler sunuyor. Eğer hayatınıza ‘Ying & Yang’ dengesinin huzurunu katmak istiyorsanız, yatak odanızda yapacağınız birkaç değişikle işe başlayabilirsiniz.

Gelin önce Feng Shui’nin ne olduğuna kısaca bir göz atalım. Temel prensibi enerjiye dayanan bir yaşam biçimi olan, renklerin, yönlerin, canlı ve cansız varlıkların tümünün ‘chi’ enerjisini yaydığı inancını taşıyan bu prensip, ‘chi’nin akışını günlük hayatta doğru kullanmak üzerine şekilleniyor. Feng Shui bir ev dekorasyon modası değil, ancak evinizde yapacağınız değişikliklerin enerjinin olumlu akışını sağlayarak kötü enerjileri uzak tuttuğuna ve hayata denge getirdiğine inanılıyor.

Yatak odanızı Feng Shui öğretisine göre düzenleyerek ‘chi’ enerjisinin tüm potansiyelini kullanmak isterseniz, yapmanız ve yapmamanız gerekenleri bilmeniz gerekiyor.

Rahatlatıcı Renkleri Tercih Edin

Kırık beyaz, krem, açık kahve gibi doğal tonlar maksimum dinlenme sağlıyor. Dikkat çekici renkleri ve desenleriyse minimumda tutmalısınız, örneğin yalnızca yastıklarda… Düz beyaz renkli duvarlardan kaçınmanız gerektiğini söylüyor Feng Shui uzmanları, çünkü bu renk zihni tetiklediğinden dinlenme seviyesini düşürüyor.

Yatağı Doğru Konumlandırın

Yatak odanıza uyum ve dengeyle birlikte huzuru getirmek için uygulayabileceğiniz en hızlı değişiklik yatağın konumunu değiştirmek. Tüm odayı görebileceğiniz bir konum seçmeli, arkanızın pencere ya da kapıya dönük olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu uyku sırasında ‘tehdit edilme’ hissini ortadan kaldıracak. İnanışa göre yatağınızın ayak ucunun kapı ile aynı hizada olması da kötü enerji yayıyor. Yatağınızın bir de sağlam bir yatak başı olmalı, ancak yumuşak köşeli, mümkünse kumaş bir model tercih etmelisiniz, çünkü Feng Shui’ye göre metal çubuklu modeller enerji akışını kesintiye uğratıyor. Yatakla ilgili önemli son bir kural daha var, yatağın altı kullanmamış eşyalarla dolup taşıyorsa, bunun uyku kalitesini engellediğine ve hatta baş ağrısı, stres gibi olumsuzlukları tetiklediğine inanılıyor.

Simetriye Dikkat

Feng Shui’nin bir denge yarattığından bahsetmiştik, bunu da en iyi şekilde simetrik bir düzenle sağlayabilirsiniz. Birbirinin aynısı iki başucu sehpası, iki gece lambası, iki yastık ve iki koltuk gibi. Bu şekilde ‘chi’nin ahenkli akışını sağlayabilirsiniz.

Duyularınızı Besleyin

Saten, kadife, pamuk gibi yumuşak dokunuşlu, doğal kumaşlar, hem yatak tekstili hem de perdeler için tercih edilmeli. Koku alma duyunuzu harekete geçirmek için uçucu yağlar ve bir difüzörden faydalanabilirsiniz. Lavanta ve yasemin sakinleştirici, tarçın ve ylang-ylang ise cinsel enerjiyi arttırıcı etkilere sahip kokular. Görme duyunuz için biraz önce bahsettiğimiz gibi doğal toprak tonlarına yönelmelisiniz.

Teknolojiyi Kapı Dışarı Edin

Zaten günlük hayatımızda fazlaca zaman geçirdiğimiz televizyon, tablet, telefon gibi tüm teknolojik cihazlar yatak odanızın dışında olmalı. Ayrıca bu cihazlar kendi enerjilerini yaydıklarından, ‘chi’ akışının bozulmasına neden oluyor.

Duvarlarınızı Doğru Kullanın

Feng Shui’de aynaların enerjiyi yansıttığına ve uyku sırasında sizi rahatsız ettiğine inanılıyor. Eğer yatak odanızda mutlaka bir ayna bulundurmanız gerekiyorsa, onu sevdiğiniz bir objeyi yansıtacak şekilde konumlandırmalısınız. Duvara asacağınız tablo ve büyük fotoğraflar da ‘izlenme’ hissini tetikliyor, bunun yerine hoş desenli bir kilim asmayı deneyebilirsiniz.

Büyük Mobilyalardan, Keskin Hatlardan Kaçının

Başucu sehpanızın yuvarlak hatlı olması, uykunuz sırasında yüzünüzün sivri bir köşeye dönük olmaması açısından çok önemli. Yüksek gardroplar ve mobilayalar da yatakta yatarken size kendinizi ‘aralarında sıkışmış’ gibi hissettirecek. Yatak odanızda bir kitaplık olmaması gerektiğini de söylüyor Feng Shui öğretisi, kitaplık varsa kitapları dik değil yatay şekilde, düzgünce yerleştirerek ‘kesme’ hissini minimuma indirebilirsiniz.

Bitkilere ve Suya Mesafeli Yaklaşın

Bitkiler genellikle bulundukları mekana huzur verirler, ancak Feng Shui uzmanları, bitkilerin ‘Yang’ enerjisinin çok yoğun olduğundan, bu nedenle de enerji dengesini bozduklarından bahsediyor. Feng Shui’de yatak odasına yönelik en büyük tabu ise su elementi. Suya dair hiçbir şeyin, bir deniz manzarasını resmeden bir tablonun bile bu odada bulunmaması gerektiğine, aksi taktirde bunun mali kayıplara neden olduğuna inanılıyor.


Önerilen yazılar