Ferrari Ailesinin En Güçlüsü

Otomotiv dünyası gözlerini Cenevre’de gerçekleşecek otomobil fuarına dikmişken Ferrari fuar öncesi duyurduğu, tarihinin en güçlü V8 motoruna sahip 488 Pista ile tüm dikkatleri üzerinde topladı.

Yarış pistlerinin efsane ismi Ferrari, markanın hızlı, dayanıklı ve güçlü imajını yollara da taşımayı sürdürüyor. İtalyan spor otomobil üreticisinin yollara yönelik yaptığı son hamle ise kendi otomobil modellerini de geride bırakacak yepyeni bir model: Ferrari 488 Pista.

Otomobilin lansmanının Cenevre Otomobil Fuarı‘nda yapılması beklenirken, Ferrari hızlı imajını konuşturarak özel bir etkinlik düzelnedi ve 488 Pista’nın göz kamaştıran ilk detaylarını duyurdu.

Yeni model, öncelikle gelmiş geçmiş en güçlü V-8 motorunu bünyesinde barındırmasıyla dikkatleri çekiyor. 488 Pista, Ferrari’nin V-8 motorlu ailesinin genlerini taşıyor ancak 711 beygir gücü ve 770 Nm tork değerlerine sahip 3,9 litrelik V8 motoru, marka tarihinin en güçlüsü. 488 Pista, 100 km’ye sadece 2,85 saniyede çıkabiliyor, maksimum hızı isa saatte 340 km.

Daha güçlü olmasının yanı sıra, 488 Pista’nın tampon, arka kanat ve motor kapağının karbon fiberden üretilmesi gibi iyileştirmeler, aracın toplam ağırlığının aynı sınıftaki daha önceki modellerden yaklaşık 90 kg daha az olmasını sağlıyor.

İtalyanca’da ‘pist’ anlamına gelen Pista’nın sürüş deneyimi de, profesyonel olmayan sürücüler için aracın kontrolünü daha kolaylaştırması amaçlanarak tasarlandı. Bu nedenle araca diğer modellerdeki F1-Trac kontrol sisteminin dışında, FDE isimli yeni bir teknoloji daha eklendi, bu fren basıncına ince ayar yapan gelişmiş bir yazılım.

Ferrari 488 Pista ile ilgili tüm detaylar Cenevre Otomobil Fuarı’nda açıklanacak. Fiyatı ile ilgili bir bilgi henüz verilmese de, tahminler bu yol canavarının etiketinde 300 bin doların üzerinde bir sayı göreceğimiz yönünde.


Önerilen yazılar