MAKALE

Geçmişten Geleceğe: Breitling Navitimer 8

Geçmişten Geleceğe: Breitling Navitimer 8

Dünyaca ünlü saat markası Breitling’in ikonik modellerinden biri olan Navitimer, İkinci Dünya Savaşı uçaklarının kokpit ekipmanlarından alınan ilhamla tasarlanmış yepyeni serisiyle karşımızda.

Özellikle havacılıkla arasındaki güçlü bağlarıyla bildiğimiz İsviçreli saat markası Breitling, yeni pilot saati koleksiyonu olan Navitimer 8 ile 1938’de uçak içi kronograflar üretmek için özel olarak kurulan Huit Aviation Department’a bir saygı duruşu niteliğinde karışımıza çıkıyor.

Koleksiyondaki beş farklı modelin her biri, Huit Havacılık Departmanı tarafından yaratılan taşıt üzeri saatlerin ve kol saatlerinin derinlemesine incelenmesiyle tasarlandı. Breitling’in Kreatif Direktörü Guy Bove, Navitimer 8’in dış tasarım unsurlarının ardındaki esin kaynağını “Navitimer 8’le, hem markanın geleceğine dair vizyonumuzla uyumlu olan hem de yirminci yüzyıl ortalarından izler taşıyan muhteşem Breitling saatler yaratmak istedik.” ifadeleriyle anlatıyor.

Yeni koleksiyonun göz bebeği Navitimer 8 B01 modeli, paslanmaz çelikten kasalarını siyah ve mavi kadranlar ile kombine ederken, 18 ayar kırmızı altın kasalı seriyi bronz renkli kadran ile saat tutkunlarının beğenisine sunuyor. COSC yani “Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres” sertifikalı kronometresi ise transparan safir camdan kasa arka kapağı ile profesyonel işçiliği gözler önüne seriyor.

Koleksiyondaki bir diğer model “Navitimer 8 Unitime” uluslararası seyahat etmeyi sevenleri düşünülerek yaratılmış. Kasa arka kapağı transparan safir camdan oluşan otomatik kol saati, aynı zamanda tepeyle ayarlanabilen bağımsız bir saat ibresi aracılığıyla dünya saatini de gösteriyor. COSC sertifikalı kronometre, Breitling Manüfaktür Kalibre B35 ile çift yönlü bilyeli-yataklı rotoru ve iki adet zemberek tulumbası sayesinde, 70 saatten daha uzun bir güç rezervi imkanı sunan otomatik bir mekanizma ile bilekleri süslüyor.

Breitling’in yeni koleksiyonunu yakından keşfedebilmek için Quadran Boutique İstinyePark’ı ziyaret edebilirsiniz.


Önerilen yazılar