Geleceğe Adım Atın

Moda ve teknolojinin bir araya gelmesiyle ayakkabı tasarımında yepyeni bir dönem başlıyor.

Hem yapılış süreci hem de model olarak fütüristik ayakkabı tasarımlarıyla karşımıza çıkan Ica & Kostika markası, geçtiğimiz yıl ürettiği Mycelium Shoe modelinin yanına farklı modeller eklediği ilk koleksiyonunu duyurdu.

Exobiology isimli koleksiyon ilhamını doğanın girift tasarımlarından alıyor. 2018’de tanıtılan “Mycelium” modeli, mantarların miselyum kısmını, yani radikal bir biçimde büyüyen ipliksi dallarını taklit ediyor. Modelin farklı topuk tasarımlarına sahip üç versiyonu bulunuyor.

Coral” serisi, denizlerin derinliklerideki mercanların zarif ve karmaşık tasarımını yansıtan üç modeli içeriyor. İlhamını denizden alan diğer bir model ise “Seahorse”. Bir deniz atının vücudunu andıran bu özel ayakkabı, burundan topuğa doğru incelen benzersiz bir tasarıma sahip. Bu ayakkabı farklı materyallerde ve renklerde üretiliyor.

Serinin belki en sade modeli ise “Spine” adlı ayakkabılar. Omurgamsı bir yapıya sahip dikey parçalar, ayak parmaklarının üzerinde dramatik bir silüetle kıvrılıyor. Spine modelinin gümüş, beyaz ve siyah olmak üzere üç rengi bulunuyor.

Ayakkabı modasında devrim yaratacak Exobiology serisindeki bütün modeller, ileri bilgisayar teknolojileriyle dijital olarak oluşturuldu ve ardından 3D baskı teknolojisiyle üretildi. Her ayakkabı ayakların doğal şekline uyarak onu kusursuzca saracak biçimde tasarlandı.

Geleceğin ayakkabılarının nasıl görüneceğiyle ilgili ipuçları veren koleksiyon aynı zamanda da doğanın mühendislik yeteneklerini kutluyor.

 


Önerilen yazılar