Geleceğe Dönüş Hamlesi

Hyundai’nin N Vision 74 isimli konsept modeli DeLorean’a muhteşem bir saygı duruşu niteliğinde.

Güney Koreli otomobil markasının performans odaklı alt markası N, N Vision 74 adlı konsept modeliyle göz kamaştırıyor. 1974 tarihli Pony Coupe adlı üretime girmemiş bir konsept modeli baz alan prototip, ilk bakışta ise şüphe götürmez bir şekilde Geleceğe Dönüş filmi ile efsaneleşmiş DeLorean’ı anımsatıyor. Retrofütürist tasarıma sahip iki kapılı spor aracın bu benzerliğinin ardında yatan neden ise Pony Coupe ile DMC DeLorean’ı tasarlayan ismin aynı kişi olması: Giorgetto Giugiaro.

Yeni konsept araç, neredeyse elli yıllık selefi kadar küçük bir gövdeye sahip değil. Her tekerleğinin üzerinde, geniş, kıvrımlı çamurlukları bulunuyor. Araçta ayrıca pikselli bir aydınlatma ve geniş bir arka kanat da yer alıyor. Ancak profilden bakıldığında her iki aracın silüetlerinin benzerliği net bir şekilde görülebiliyor.

Konsepti Pony Coupe’den ayıran sadece kanadı ve çamurlukları değil. İçten yanmalı motorun yerini 62.4-kW’lık bataryaya bağlı iki elektrikli motor almış. Bunlardan her biri ise iki arka tekerin üzerine yerleştirilmiş. Geçmişten gelen ilhamın geleceğin yüksek performanslarına imza atacağını düşünen Hyundai, aracın 680 PS güce ve 900 Nm torka sahip olduğunu belirtiyor. Tek şarjla menzili 600 km’ye ulaşan aracın maksimum hızı ise 250 km/s.

Hyundai yetkilileri N Vision 74’ün markanın, özellikle de yüksek performanslı elektrikli otomobil ürün gamının geliştirilmesinde çok önemli bir rol üstlendiğini belirtirken konsept modelin üretime geçip geçmeyeceği ise henüz belirsizliğini koruyor.


Önerilen yazılar