Gezebileceğiniz En İyi 10 Müze

Ziyaretçilerin verdikleri puanlarla seçilen dünyanın en iyi müzeleri, her gezginin hayallerini süslüyor.

Bir yere seyahat etmenin ayrılmaz bir parçası oraya özgü tarih, kültür, doğa ve yaşanmışlıkları konuklarına sergileyen müzeleri gezmek şüphesiz. Gittiğiniz yeri daha derinlemesine tanımanızı ve orada gördüğünüz, tattığınız, deneyimlediğiniz her ne varsa, hepsini daha iyi kavramanızı sağlayan bir referans noktası aynı zamanda. Öte yandan müzecilik kavramı ve müzelerden beklentilerimiz teknolojinin ve alışkanlıklarımızın değişmesiyle evrimleşiyor.

Tarafsız kullanıcı yorumları ve puanlarıyla gezginlere rehberlik eden Tripadvisor, gideceğiniz yerdeki müzeler hakkında bilgi almak için en doğru kaynaklardan biri. Site üyelerinin verdiği puanlarla bu yıl yeniden şekillenen “Dünyanın En İyi 25 Müzesi” listesi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Seyahatleriniz sırasında kaçırmamanız gereken müzeleri merak ediyorsanız işte ziyaretçilerinden en fazla puan toplayan ve en beğenilen 10 müze.

Orsay Müzesi – Paris

Seine Nehri’nin kıyısında, 1900’lerin başında bir gar olarak inşa edilen binada bulunan Orsay Müzesi, bu yılki listenin zirvesinde. Ziyaretçilerini hem mimarisiyle hem de barındırdığı eserlerle mest eden müzede, heykel ve fotoğraf sanatının nadide örneklerinin yanı sıra Monet, Renoir ve Van Gogh gibi ünlü resim sanatçılarından eserleri görebilirsiniz. Müzenin en üst katında bulunan saatin arkasından Paris manzarasını seyretmek de müzeyi ziyaret edenlerin mutlaka yapması gerekenlerden.

9/11 Memorial Müzesi – New York

2001’de Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına, saldırının gerçekleştiği noktada, 2014’te ziyarete açılan 9/11 Memorial Müzesi, bu korkunç olayı interaktif teknolojiler, arşiv kayıtları, kişisel hikayeler ve sanat eserleriyle hatırlatıyor. Yüz on metrekarelik bu dev müzenin dışında saldırının kurbanlarının adlarının yazılı olduğu bir de anıt yer alıyor. Yakın tarihe ayna tutan, çok etkileyici ve sarsıcı bir deneyim.

Metropolitan Müzesi –  New York

Dünyanın en fazla ziyaretçi alan müzelerinden biri olan Metropolitan Museum of Art of New York City ya da kısa adıyla “Met”te dünyanın her bir köşesinden, beş bin yıllık bir tarihe yayılan nadir objeler ve eserler sergileniyor. 1870 yılından bu yana zaman ve kültürler arasında köprüler kuran bir hazine.

British Museum – Londra

Tarih, sanat ve kültürü aynı çatı altında toplayan British Museum’da özellikle Büyük Britanya İmparatorluğu döneminde farklı coğrafyalardan getirilen ve tarihi önem taşıyan eserle objeler göz alıyor. Girişi ücretsiz olan bu müzede Anadolu kültürlerine ait de birçok tanıdık esere rastlayacaksınız.

Prado Müzesi – Madrid

1785’te Kral 3. Charles’ın emriyle inşa edilen görkemli bina önceleri resmi hizmet amacıyla kullanılırken, 1819’da Kraliyet Müzesi’ne dönüştürülerek halka açıldı. Goya, Velazquez gibi İspanyol ressamların yanında Rembrandt, Raphael gibi sanatçılardan eserleri de barındıran, gezmesi kolay ama bir o kadar da büyüleyici olan, dünyanın en harika sanat koleksiyonlarından biri Prado Müzesi.

Akropolis Müzesi – Atina

Atina’nın zengin tarihi mirasına adanan Akropolis Müzesi, adından da anlaşılacağı gibi Akropolis’in arkeolojik kalıntılarına odaklanıyor. Modern bir mimariyle inşa edilen müze, Bronz Çağı’ndan Roma ve Bizans İmparatorluklarına kadar, bu zengin tarihe dair tüm bulguları sergiliyor.

Louvre Müzesi – Paris

Dünyanın en büyük sanat müzesi ve aynı zamanda da Paris’in tarihi ve kültürel sembollerinden olan Louvre her yıl 10 milyona yakın ziyaretçi alıyor. 350 binden fazla esere sahip müzenin tamamını gezmek günler alacağından ziyaretinizi hangi eserleri görmek istediğinize göre çok iyi planlamanız gerekiyor. Müzenin barındırdığı resim, heykel, dekoratif sanatlar, baskı, çizim gibi binlerce eser arasında en ünlüsü ise kuşkusuz Mona Lisa.

2. Dünya Savaşı Müzesi – New Orleans

Dünya çapında büyük bir yıkım olan 2. Dünya Savaşı’nı Amerikan bakış açısıyla anlatan bu zengin müzede, savaşın nedenlerini, nasıl kazanıldığını ve bugüne yansıyan önemini keşfedeceksiniz. 2. Dünya Savaşı Müzesi’nde özel dekorlar, videolar, sözlü anlatımlar, eşyalar aracılığıyla savaşın kronolojik tarihini birebir deneyimlemeniz mümkün. Müzenin restoran kısmı ise bu  döneme uygun şekilde 40’lar temasını yansıtıyor ve o dönemin müzikleriyle konuklarını ağırlıyor.

Ulusal Antropoloji Müzesi – Meksiko

İki kata yayılan müzede günümüz Meksika sınırları dahilinde yapılmış arkeolojik kazılarda bulunan ve farklı kültürlere ait objeler, o toprakların M.Ö. 5 bin yıllarından itibaren İspanyolların kıtaya ayak basmasına dek bütün kültürel ve antropolojik geçmişini sergiliyor. Ulusal Antropoloji Müzesi’nde Azteklerin takvim olarak kullandığı, 22 tonluk Güneş Saati gibi dünya tarihine ışık tutan parçalar bulunuyor.

Savaş Müzesi – Ho Chi Minh

Vietnam’ın uzun yıllar boyunca yaşdığı savaş dehşetini, şok edici bir biçimde yansıtan müzede helikopter, tank, savaş uçakları gibi o yıllara ait araçları görebilirsiniz. Amerikan ordularının kullandığı silahalrın da sergilendiği müzede yaklaşık 7 ton ağırlığında bir bomba ve politik tutsakların hapsedildiği kafesler de yer alıyor. Savaşın korkunçluğunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz etkileyici bir müze.

 


Önerilen yazılar