Gezmek Bahane Yemek Şahane!

Tadı damakta kalan yemekleriyle unutulmaz deneyimler sunan birbirinden güzel şehirleri keşfe çıkmanın tam zamanı!

Sabah kahvaltısını Paris’te edip, beş çayını Londra’da içmek artık sadece gurmelerin ritüeli değil. Yemek için uçağa atlayıp, dünyayı karış karış gezenlerin sayısı gittikçe artıyor. Yöresel lezzetler, başka hiçbir yerde bulunamayacak eşsiz yiyecek ve içecekler, dünyanın en iyileri arasına girmeyi başarmış restoranlar başlı başına seyahat etmenin sebeplerini oluşturuyor. Peki midesini sevenlerin rotasında hangi şehirler bulunuyor? Hangi ülkeye, neleri yemek için gitmek gerekiyor? İşte yemeği seyahatinin odak noktası yapanların gözdesi, mutfaklarıyla ünlü dünya şehirleri!

San Sebastian / İspanya

Dünyanın en çok Michelin yıldızına sahip bölgesi olarak ünlenen San Sebastian, yemek için seyahat edenlerin elbette ki ilk durağı. Bask bölgesinin bu minik kasabası sadece yıldızlı lüks restoranların değil, sokak yemeği sevenlerin, tapas barlardan vazgeçemeyenlerin de uğrak noktası. Bir sahil kasabası olmasının da etkisiyle San Sebastian mutfağı deniz mahsülleri ile bezeli. Taze balıklar yemeklerin olduğu kadar, mezelerin de ana malzemesi. Yemeklerinizin yanına eşlik edebilecek en güzel içki ise Txakolin diye bilinen beyaz şaraplar. Bir kadeh doldurup, şehrin farklı farklı tapas barlarını dolaşmak, kendinizi cennette sanmanıza yol açabilir.

San Sebastian / İspanya

San Sebastian / İspanya

Sicilya / İtalya

İtalya’nın özerk adası Sicilya, coğrafi konumuyla tarih boyunca farklı kültürlerin uğrak noktası olmuş, bu kültürel etkileşimler de Sicilya’nın mutfağının oldukça zenginleşmesine yol açmış. Yunanlar zeytini ve üzümleri, Araplar şeker kamışı ve baharatları, İspanyollar da domates ve çikolatayı adaya getirmiş. Adayı çevreleyen sulardan çıkma tazecik deniz mahsullerini de unutmamak lazım elbet. Dünyaca ünlü Sicilya şarapları, özellikle de Marsala şarabı sofraların vazgeçilmez parçası. Tatlıyı sevenler için de Sicilya mutfağı şaşırtıcı lezzetler sunmaktan geri kalmıyor.

Sicilya / İtalya

Sicilya / İtalya

Osaka / Japonya

Japonya’nın her köşesi gastronomik bir cennet. Bununla birlikte Osaka, hem yemek kültürü hem de restoran bolluğu ile bu cennetin içinde parlamayı başarıyor. Söylenenlere göre Osakalılar paralarının büyük kısmını yemeye ve içmeye harcıyorlar. Böylesine önemli bir konu, restoranların da kendilerini en iyi şekilde sunmaya çabalamasına yol açıyor. Bu ilişki Osaka’yı yemek konusunda dinamik ve yeniliklere açık hale de getiriyor. Suşiler elbette ki bu dinamik mutfağın merkezinde yer alıyor; ancak sadece Osaka’da bulabileceğiniz Okonomiyaki ve Takoyaki gibi sokak yemekleri buraya yemek için seyahat etmenin asıl nedenini oluşturuyor.

Osaka / Japonya

Osaka / Japonya

Lima / Peru

Dünyanın en iyi 50 restoranından üçüne ev sahipliği yapan Lima, son yılların hızla yükselen yeni gastronomi merkezi. Onlarca yemek okulu ve Peru’nun geleneksel mutfağını yeni keşiflerle zenginleştirmeye çalışan ilginç yemek akımları sayesinde değişik yemek deneyimlerine açık herkesin ilgi odağı. Yemek okullarına, sokak satıcılarına, yemek marketlerine düzenlenen yemek turları da Lima’ya seyahat edenleri cezbediyor. Lima’da her şey yeme içmeyle ilgili demek hiç de abartı olmaz. İnkalar’a kadar uzanan oldukça köklü bir kültürün bir mutfağa nasıl yansıdığını merak ediyorsanız, rotanız kesinlikle Lima olmalı.

Lima / Peru

Lima / Peru

Brüksel / Belçika

Sadece şarap için gidilecek ülkeler olur da, bira için olmaz mı? Belçika, yerel üretimleri ile dünyanın en güzel biralarını tadabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Ülkenin başkenti Brüksel, barları ve pubları ile yüzlerce farklı çeşit birayı gözlerinizin önüne seriyor. Açık renklisi, koyu renklisi, aromalısı, yüksek alkollüsü, fıçısı, şişesi derken seçenekler karşısında insanın başı dönüyor. Biranın yanına tatlı pek gitmez ama, Brüksel’e gitmişken Belçika çikolatalarının tadına da bakmadan dönmemek gerekiyor.Tabii bir de Belçika usulü midyelerin…

Brüksel / Belçika

Brüksel / Belçika

Viyana / Avusturya

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Viyana, ağzının tadını bilenler için de önemli bir seyahat rotası olmayı sürdürüyor. Turistik rehberlerin dışına çıkıp, ara sokak lezzetlerine yönelenler ise bu seyahatlerden en kârlı çıkanlar. Neredeyse her sokak başında bulabileceğiniz Käsekrainer, yani içinden peynir fışkıran sosisler, bir porsiyonu üç kişiye bile yetebilecek büyüklükte olan şinitzeller, şinitzellerin yanında gelen ve yedikçe yesem dedirten patates salataları, tatlılara eşlik eden inanılmaz Viyana kahveleri kendinizi mutlu hissetmenize yetip de artıyor.

Viyana / Avusturya

Viyana / Avusturya

Şule Demiröz


Önerilen yazılar