Gökyüzünde Camdan Havuz

35 metre yükseklikte, iki binanın arasında bir havuz düşünün. Yakında Londra’da hayata geçecek bu havuz, aynı zamanda dünyanın ilk camdan gökyüzü havuzu…

Arup Associates mimarlık firması tarafından tasarlanan camdan havuzun tamamlanması merakla bekleniyor. Londra’daki Embassy Gardens’ın içine, iki bina arasına yapılacak köprü görünümündeki havuz; 25 metre uzunluğunda, 3 metre derinliğinde ve 5 metre yüksekliğinde olacak.

camdanhavuz_02

Böyle bir havuzu deneyimlemek ise tabii ki cesaret istiyor. Zira yükseklik korkunuzun olmaması şart. Apartman sakinlerinin yararlanacağı bu havuzun, dışarıdan kullanmak isteyenlere açık olup olmayacağı ise henüz net değil.

Yüzerken aynı zamanda uçuyormuş hissi verecek, iki bina arasında 10. kata kurulacak havuzun tamamı cam olarak tasarlanmış. 2018’de bitmesi planlanan havuzun projesinden sorumlu Ballymore şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sean Mulryan, daha önce yapılmamış bir şey yapmak istediklerini ve bu havuzda yüzmenin eşsiz bir deneyim yaratacağını söylüyor. Gökyüzünde havuza girmenin bedeli ise 2 milyon TL’den başlıyor.