Gözlerinizin Güzelliği Gölgelenmesin

Bakışları gölgeleyen koyu renk göz halkaları, en sık rastlanan cilt problemlerinden. Bu halkalar neden olur ve nasıl önlenir, hepsi yazımızda.

Aynaya baktığınızda gözlerinizin altında koyu renk halkalar görüyorsanız yalnız değilsiniz. Uykusuz bir gecenin ya da çok yoğun bir iş gününün ardından göz altlarında beliren koyu renk halkalar herkesin başına gelebilen, olağan bir cilt sorunu, ancak bazıları bu sorunu kronik olarak yaşayabiliyor. Elbette göz altı halkalarının en sık rastlanan sebebi uykusuzluk ancak cilt bakım uzmanları genetik, yaşlanma, alerji gibi farklı sebeplerin de var olabileceğini belirtiyor. Ayrıca C vitamini eksikliği de göz altlarının koyu bir ton almasına etki edebiliyor. Tabii bir de günlük makyajınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer kapatıcınızın tonunu veya göz farı renginizi yanlış seçtiyseniz göz makyajınızda istenmeyen bir koyuluğa neden olmanız mümkün. Gece yatmadan önce makyajınızı çıkarmamak da ertesi gün göz altlarınızda koyu renk halkalar belirmesine neden oluyor.

Neyse ki sebebi bu saydıklarımızdan hangisi olursa olsun, göz altı morluklarıyla savaşmak o kadar da zor değil. İşte göz altı halkalarından kurtulmak için birkaç ipucu.

Uykunuzu Düzenleyin

Göz altındaki mor halkaların başlıca sebebinin uykusuzluk olduğundan söz etmiştik. Ancak yeterli bir uykunun yanı sıra uyuduğunuz pozisyon da önemli. Kan dolaşımını hızlandırmak için sırt üstü yatarak başınızı iki yastıkla destekleyin ve yüz üstü uyumaktan kaçının.

Güneş Koruyuculu Bir Nemlendirici Kullanın

Göz altındaki cilt çok ince ve hassas olduğundan burayı kurutmayacak ürünlerle temizleyin. Nemlendiricinizin güneş koruyucu içermesi ise çok önemli, çünkü güneşten gelen ultraviyole ışınlar cildinize zarar verip sorunun artmasına sebep olabilir.

Renk Açıcı Kremlerden Faydalanın

Bazı cilt bakımı markalarının deri pigmentlerinin artışını önleyen özel ürünleri bulunuyor. Ancak bu göz çevresi bakım ürünlerinin birçoğu asit yapılı bileşenler içerdiğinden göz altındaki ince deriyi tahriş etme riskleri var. Bu nedenle böyle bir ürün edinmeden önce mutlaka bir cilt uzmanından yardım istemelisiniz.

Hızlı Çözüm: Maskeler

Eğer göz altı morluklarınıza anlık bir çözüm arıyorsanız bir maske ile hızlı ve yoğun nemlenme sağlayabilirsiniz. İnce kırışık ve çizgileri azaltan, yorgun görünümü yok eden maskeler özellikle soğuk bir şekilde uygulandığında daha da etkili oluyor.

Evde Bakım Yapın

Göz altlarınıza bakım yapmak için buzdolabınıza da yönelebilirsiniz! Serin salatalık dilimleriyle kompres yapmak bu sebzenin içerdiği antioksidanlar sayesinde şişkinlikleri önleyecek. Soğutulmuş çay poşetleri de içerdikleri kafein sayesinde ciltte canlanma sağlayacak. Eğer elinizde hiçbir şey yoksa, iki adet kaşığı buzlukta biraz bekletip, dış yüzeylerini hafifçe gözlerinize bastırmanız yeterli.

Gece Kremini Unutmayın

Mor göz altlarını engellemenin ilk kurallarından birinin nemli bir cilt olduğundan bahsetmiştik. Ancak nemlendiriciyi yalnızca gündüz değil gece de kullanmalı ve uyku sırasında o bölgenin hep nemli kaldığından emin olmalısınız. Göz çevresi nemlendiricileri ayrıca makyaj sırasında kullandığınız kapatıcıların da daha pürüzsüz görünmesini sağlayacak.

Doğru Makyajı Doğru Uygulayın

Göz altı halkalarını makyajla gizlerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Makyaj uzmanları doğru kapatıcıyı seçerken birbirinin karşıtı renklere yönelmenizi öneriyor. Örneğin mor göz altları için sarı tonlarda, kırmızılıklar için yeşil tonlarda, mavimsi halkalar için ise şeftali tonlarında kapatıcı ürünleri tercih etmelisiniz. Kapatıcı öncesi bir baz uygulamak da renk farklılıklarının önüne geçecek. Kapatıcıyı fazla bastırmadan, sadece renk farklılıklarının olduğu yere uygulayın. Ardından bir fırça yardımıyla hafifçe dağıtın. Çizgi ve kırışıklıkları belirginleştireceğinden çok fazla kapatıcı sürmeniz önerilmiyor.


Önerilen yazılar