Gribe Karşı Gardınızı Alın

Sağlıklı bir kış mevsimi geçirmek için sağlam bir bağışıklık sistemi şart. Doğanın sunduğu mucize meyve ve baharatlar gribi sizden uzak tutacak.

Her ne kadar hava tam bir kış gibi olmasa da, grip ve nezle gibi hastalıkların etrafta kol gezdiği bir gerçek. Neyse ki bu salgınlardan korunmak ve sağlıklı bir kış geçirmek için doğanın bize sunduğu yardımcılar var. Bağışıklık sisteminizi sürekli güçlü tutacak besinleri tercih etmek vücudunuzun bu doğal savunma mekanizmasını sürekli aktif tutarak gribe yakalanma riskinizi en aza indirecek. Gribe karşı gardınızı almak için hangi besinleri bol bol tüketmeniz gerekiyor?

Mürver

İçerdiği A,B ve C vitaminleriyle direnci yükselten mürverin griple savaşmadaki diğer bir özelliği de terletici etkisiyle grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların vücuttan daha hızlı atılmasını sağlaması. Aynı zamanda göğsü yumuşatan ve ateş düşüren mürver bitkisini evde şurup gibi hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Ekinezya

Anavatanı Kuzey Amerika olan ekinezya, Amerika yerlileri tarafından da şifalı bir bitki oalrak kullanılırdı. Üzerinden yüzyıllar geçse de sağlıklı etkilerinden hala faydalanılan bu bitki hem vitamin hem de mineral bakımından epey zengin. Solunum yollarıyla ilgili hastalıklardan hem korunmada hem de bu hastalıkların etkilerini azatlmada kullanılıyor. Ekinezyayı zencefil, papatya, tarçın, zencefil gibi farklı bitki ve baharatlarla demleyip çay olarak tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Hindistan’dan gelen bir baharat olan zerdeçal, burada yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak kullanılıyor. En önemli özellileri antioksidan olması ve aynı zamanda ilthapların atılmasını hızlandırması. Bu nedenle başka hastalıklara olan faydasının yanı sıra grip ve diğer kış hastalıklarına karşı da iyi bir silah. Taze zerdeçalın toz olana göre faydası daha yüksek. Evde zerdeçal tüketmek için onu süte karıştırıp altın renkli bir içecek elde edebilir, salatalarda kullanabilir ya da köri tozunun temel unsurlarından biri olduğu için yemek tariflerinize bolca köri ekleyebilirsiniz.

Zencefil

Geleneksel Çin tıbbı ve ayurvedik tıpta da bol miktarda kullanılan zencefili ister toz ister taze şekilde tüketebilirsiniz. Yoğun bir C vitamini deposu olan bu bitki aynı zamanda vücut ısınızı da yükselterek soğuk alma riskinizi düşürüyor. Zencefili çay olarak içebileceğiniz gibi, rendeleyerek yemeklerinize de katabilirsiniz. Eğer öksürükten şikateçiyseniz bal ve limonla karıştırıp doğrudan da tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Mutfakların vazgeçilmez lezzeti sarımsak da grip ve benzeri hastalıklara karşı iyi bir savunma yöntemi. Yoğun antibakteriyel ve antioksidan özelliğe sahip olan sarımsak, bu hastalıkların etkilerini minimuma düşürmede de etkisi kanıtlanmış bir besin. En yüksek faydayı sarımsağı çiğ tüketerek alsanız da yemeklere biraz daha fazla sarımsak eklemek de hem lezzetli hem de yararlı bir çözüm olacak.


Önerilen yazılar