Gucci’den Fantastik Bir Masal Daha

Alessandro Michele’nin sınırsız hayal gücü Gucci Cruise koleksiyonunu Nuh’un Gemisi efsanesiyle bütünleştiriyor.

Gucci’nin son dönemlerde sergilediği ‘hikaye anlatıcı’ tavır, defilelerinden reklam kampanyalarına kadar her alanda çizgisini bozmadan karşımıza çıkıyor. Mayıs ayında Arles’da, gotik bir ayine benzeyen bir şovla tanıttığı Cruise 2019 koleksiyonunun geçtiğimiz günlerde yayınlanan reklam filmi de bu kuralı bozmadı.

Markanın kreatif direktörü Alessandro Michele’nin ‘karanlık tarafa’ olan düşkünlüğü, dini referansları cesurca kullanması ve punk akımına yakın duruşu Nuh’un Gemisi temalı yeni reklam filminde de kendini gösterdi.

Kampanyanın reklam filminde, tıpkı efsanede olduğu gibi, tufan öncesi bir gemi inşa ediliyor ve bu gemiye her hayvandan bir çift yerleştiriliyor. Tabi filmde bunu Gucci Cruise koleksiyonunun rengarenk ve tuhaf bir cazibeye sahip kreasyonlarını taşıyan modeller yapıyor. Rüzgar giderek sertleşirken ‘punk çiftçiler’ gemiye biniyor, ardından yağmur başlıyor ve gemi tufanda yol almaya başlıyor.

Kırsal atmosfer, yağmur ve rüzgar, Gucci’nin doğanın gücünü vurgulamasını amaçladığı simgeler. Bu gerçeküstü, mitolojik dünyada hem çiftlik hayvanları hem de egzotik, vahşi hayvanlar insanlarla uyum içinde var olabiliyor.

Koleksiyonda kadife elbiseler, pelerinler, bol çiçek desenli kapitone ceketler, payetli pantolonlar ve tam bir aksesuar çılgınlığı göze çarpıyor. Gucci’de sıkça görmeye alışık olduğumuz, kat kat giyinerek ve birbiriyle normalde uyumsuz görünen renk ve desenleri karıştırarak oluşturulan ilginç stil, bu koleksiyonda da kendini gösteriyor.

Markanın bu reklamdan kısa süre önce yayınladığı Gucci Cruise 2019 Erkek ‘Tailoring’ kampanyası ise İngiliz şarkıcı Harry Styles’ın yolunu çeşitli evcil hayvanlarla birlikte 16. yüzyıldan kalma bir İtalyan villasının Rönesans bahçelerine düşürdü.

Gucci bu yılı, rengarenk kreasyonlarını hayvanlar eşliğinde tanıtarak kapatmayı düşünüyor demek yanlış olmaz, elbette kullandığı tartışmaya açık dini imgelerle de adından uzun uzun bahsettirecek gibi görünüyor.


Önerilen yazılar