MAKALE

Gün Işığıyla Geceyi Aydınlatan Saat

Gün Işığıyla Geceyi Aydınlatan Saat

Bir günü anbean yaşayarak güneş ışığını toplayan bu özel saat modeli, içindeki kusursuz mekanizmasıyla da bir filarmoni orkestrasını andırıyor.

A. Lange & Söhne firması, Ferdinand Adolph Lange tarafından 1845 yılında Saksonya eyaletindeki Glashütte şehrinde kuruldu. Alman mühendisliği ile mükemmeliyetçiliğini birleştiren marka, son derece zarif ve komplike modellere imza atıyor. Ülkemizde de popüler olan A. Lange & Söhne, Nişantaşı’ndaki Maestro Butik mağazasında sergilenen lüks markaların başında yer alıyor.

A. Lange & Söhne için “en üst” segmentten İsviçre saat markalarının hakimiyetini sürdürdüğü rekabetçi bir pazarda yer alan yegane Alman saat markası diyebiliriz. Adeta bir filarmoni orkestrasını andıran mekanizmalarındaki işçilikle birlikte, özellikle dekorasyon alanındaki uzmanlığı sayesinde diğer markaların arasından ön plana çıkıyor.

Her detaya ayrı bir detay katan firma, elle kakma (engraving) işlemi yapılan mekanizması sayesinde sadece kişiye özel bir ürün sunabiliyor.

Bu yüzden  bir A.Lange & Söhne müşteri kitlesi genellikle kendisinin kullandığı saatin aynısını başka bir saat severin kolunda görmeyi tercih etmeyen kişilerden oluşuyor. Bir Lange Söhne’ye sahip olma önceliğini yakalayan bir saatseverin yapması gereken aslında sadece kendisi için özel olarak ayrılan locada arkasına yaslanarak kasa arkasından sergilenen bu orkestrayı seyretmek.

A. Lange & Söhne’nin Datagraph Up/Down Lumen modeli, markanın gündüz ışık toplayan gece ise karanlıkta ışık saçan ilk kronografı. Lumen’in akrep ve yelkovanı, kronograf göstergeleri, büyük tarih penceresi, dakika ve takimetre çeperi, hatta güç göstergesindeki saniye ibresi dahi gözleri hiç yormayan, tam tersine tüm dikkatleri üzerinde toplayan bir yeşil tonunda ışıldayan özel bir bileşene sahip.

Modele baktığınızda ilk olarak saatin birden fazla katmanlı kadranı dikkatinizi çekiyor. Lumen, özel geliştirilmiş kaplaması sayesinde yarı-transparan safir kristal camından giren güneş ışığını alıp önce filtreliyor. Sonra gelen gün ışığının içinden yukarıda saydığımız ışık yayan parçalarını şarj etmeye yarayacak şekilde, sadece UV ışınlarını emiyor, geri kalan kullanmadığı ışınları ise olduğu gibi geri yansıtıyor.

Saatin saat 6 yönünde, 60 saatilik güç rezervini gösteren bir güç göstergesi bulunuyor. Saat 2 yönündeki butonu kullanarak, sıçrama yaparak ilerleyen büyük tarih penceresindeki rakamları ilerletebiliyorsunuz. Flyback kronograf özelliği sayesinde zaman ölçümünü çok daha hızlı bir şekilde sıfırlayıp tekrardan başlatabiliyorsunuz.

A. Lange & Söhne’nin sadece 200 adet limitli sayıda üretilen bu eşsiz yeni modeli, daha çıkar çıkmaz son derece ilgi çekmişe benziyor.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar