Haftanın Etkinlikleri

Sinemalardan tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!

KONSER

Music Sessions: Tatavla Keyfi

11 Ocak – bomontiada

İstanbul’un tarihi semtlerinden Kurtuluş, yani eski Rum adıyla Tatavla, Osmanlı zamanında İstanbul Rembetikosu’nun merkeziydi. Adını bu semtten alan Tatavla Keyfi de, hem eski İstanbul Rembetikosu’nu ortaya çıkarmayı hedefliyor hem de İzmir, İstanbul, Pire rembetikoları ile iki dilli söylenen zeybekleri, çiftetellileri, karşılamaları, kasap havalarını bomontiada seyircisiyle buluşturuyor.

Music Sessions: Tatavla Keyfi

Flapper Swing

11 Ocak – The Badeau / 12 Ocak – Nardis Jazz

Gerek melodileri gerekse kostümleriyle sizi 1920’lere götürecek Flapper Swing grubu, repertuarında Django Reinhardt bestelerine ve 1920-30’ların caz parçalarına yer veriyor. İki manouche gitar, kontrbas, soprano saksofon ve vokalden oluşan akustik caz manouche grubuyla o dönemin eşsiz atmosferini yaşamak için bu konserleri kaçırmayın.

Flapper Swing

Grneta Ensemble

15 Ocak – Süreyya Operası

Doğu Avrupa’dan gelen ve aynı kökleri taşıyan üç sanatçıdan oluşan Grneta Ensemble

alışılmadık ve ilgi çekici bir konser repertuvarıyla Balkan halk müziğinin izlerini ve doğaçlama etkilerini Süreyya Operası sahnesine taşıyacak. Grup aynı zamanda 2010’daki Arriaga Oda Müziği Yarışması’nda birincilik ödülüne de layık görüldü.

Grneta Ensemble

Evrencan Gündüz

12 Ocak – Bornova Sahne, İzmir

Henüz ilköğretimdeyken müzikle ilgilenmeye başlayan, 13 yaşlarında izlediği Ray Charles’ın filminden etkilenerek Blues ile ilgilenmeye başlayan, kendi kendine gitar çalmayı öğrenen ve uzun süre sokak müzisyenliği yapan Evrencan Gündüz’ün farklı sesi ve yorumuyla seslendireceği bestelerini Bornova Sahne’de dinleyebilirsiniz.

Evrencan Gündüz

Nazım Hikmet’i Anma Konseri

13 Ocak – Mozarthaus, Ankara

Nazım Hikmet’in doğum yıldönümünde, şiirleri Azeri besteci Arif Melikov’un müziği ile buluşuyor. Mozarthaus’da gerçekleşecek bu özel konserde, Soprano Demet Gürhan ve piyanist Güler Demirova’ya, şiirler ve anlatımda Hayri Çelebi eşlik edecek.

Nazım Hikmet’i Anma Konseri

PARTİ

100% Music: Mazarine Suare 02 / Cağaloğlu Hamamı

13 Ocak – Tarihi Cağaloğlu Hamamı

Hiç hamamda parti olur mu demeyin! Tarihi Cağaloğlu Hamamı’nda ikincisi düzenlenecek Mazarine Suare, katılımcılarına eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Gecenin programında doğu ve batı kültürleri füzyonlayan Nico Sun, 10 yıla yakın süredir New York yeraltı sahnesinde kendine hatırı sayılır bir yer edinmiş Memos ve daha birçok ilginç isim yer alıyor. Hem mistik hem eğlenceli bu partiyi kaçırmayın!

SAHNE SANATLARI

İstanbul Devlet Opera ve Balesi – Fındıkkıran

13 Ocak – Zorlu PSM

Müzikleri Rus besteci Çaykovski tarafından bestelenen, küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarını konu alan büyülü bir masal Fındıkkıran balesi. Halk öykülerinden yola çıkılarak yazılan bu masal ilk olarak 1890’larda St. Petersburg’daki Krallık Tiyatroları’nda sahnelenmişti. Bu bale gösterisini İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin usta bale sanatçılarının muhteşem performanslarıyla Zorlu PSM’de izleyebilirsiniz.

Fındıkkıran

SERGİLER

Bana Bak!

“la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar

4 Mart’a Kadar – Pera Müzesi

Sanat tarihindeki en eski ifade biçimlerinden biri olan portreyi, günümüz çağdaş sanat üretimleriyle yeniden ele alan Bana Bak! ”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergisi izleyicileri, porterlerin aynasında kendilerine bakmaya davet ediyor. Resim, fotoğraf, heykel ve videodan oluşan seçkinin çoğu, hafıza ve kurmacanın yanı sıra, hakikat, görünüm ve temsil kavramlarını inceliyor.

Demir Kardaş Özgün Baskıresim Sergisi

26 Ocak’a kadar – Galeri A, İzmir

1950’de İstanbul’da doğan Demir Kardaş, çalışmalarından söz ederken “Boyamak” diyor ve eserlerini ve yaratım sürecini uzun uzun anlatmaktan, tanımlamaktan kaçınıyor. Kendine ait görsel bir dille oluşturduğu eserlerin tamamının sadece tek bir adet baskısı bulunuyor.

Demir Kardaş Özgün Baskıresim Sergisi

Bir Ulusu Giydirmek: 1956-2000 Yılları Arası Sümerbank Desenleri

12 Şubat’a Kadar – Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ankara

Sanayileşme hamlesinin temelini teşkil eden sembollerden Sümerbank yerli malını kullandırmaya özendirici girişimleri, ülke ekonomisine yönelik kalkındırma politikaları ve Türk tekstil tarihi içindeki önemli konumuyla, Cumhuriyet döneminin çok önemli bir değeriydi. Sergide 1930’lu yıllardan 2000’li yılların başına kadar, dünya kültür ve moda tarihi açısından önemli olayları ve bu olayların Türkiye’deki yansımalarını, desenlerden oluşan bir zaman çizelgesi üzerinde görebilirsiniz.

Bir Ulusu Giydirmek

SİNEMA

The Post

Sinemanın en önemli klasiklerini seyircilerle buluşturan Steven Spielberg‘ün yönetmen koltuğuna oturduğu The Post, 1971’de Pentagon belgeleri etrafında dönen yasal süreci konu alıyor. Washington Post çalışanları, ordu analisti Daniel Ellsberg tarafından yazılan ve sızdırılan Pentagon belgelerini yayımlama kararı alır. Belgeler, Nixon yönetiminin gizlice savaşı tırmandırdığını ortaya koyarak büyük bir skandal yaratır. The Post’ta iki Oscar ödüllü Tom Hanks ve üç Oscar ödülünün yanı sıra 20 de adaylığı bulunan usta oyuncu Meryl Streep rol alıyor.


Önerilen yazılar