Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun


KONSER

Music Sessions: Jacobien Vlasman Istanbul Project

15 Şubat – Bomontiada

Almanya’nın en başarılı ses doğaçlamacılarından biri olan Jacobien Vlasman, A Corner in the World X bomontiada ALT kapsamında bomontiada’da sahne alacak. Vlasman, hem metinli hem sadece enstrümental müzik eserleriyle besteler yaparak kendi ses dilini geliştirmiş bir sanatçı. Ona sahnede, davulda Christian Thomé, piyanoda Ercüment Orkut ve kontrbasta Volkan Hürsever eşlik edecek. Müzisyen, insan sesinin tüm ifade olanaklarının kullanılacağı bu ilginç performansta kendi kompozisyonlarını yorumlayacak.

Music Sessions: Jacobien Vlasman Istanbul Project

Caz Şubatı Aziza Mustafa Zadeh Trio

16 Şubat – Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Müzisyen bir ailenin içinde, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de dünyaya gelen Aziza Mustafa Zadeh, piyanist ve besteci babası ve klasik müzik eğitimi alan annesinin de etkisiyle küçük yaşta klasik piyano çalışmaya başladı. On yedi yaşına geldiğindeyse Washington DC’de düzenlenen Thelonious Monk piyano yarışmasını kazandı. Performanslarında klasik müzik, caz ve doğum yeri Bakü’nün müziği Mugam’ı bir araya getiren Aziza Mustafa Zadeh, Caz Şubatı kapsamında Cemal Reşit Rey’de sahne alıyor.

Caz Şubatı Aziza Mustafa Zadeh Trio

St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi

16-17 Şubat – TİM Show Center

Rusya’nın en önemli şeflerinden Juri Gilbo, 1998’den beri müzik direktörlüğünü üstlendiği St Petersburg Rus Oda Filarmonisi ile tüm dünyadaki konser ve festivallerin aranan konukları arasında yer alıyor. St. Petersburg Konservatuarı’nın mezunları tarafından 1990 yılında kurulan St Petersburg Rus Oda Filarmonisi, yüksek disiplin içeren bir ekolü temsil ediyor. TİM Show Center’da klasik müziğin en rafine hali ile kulaklarınızın pasının silinmesine hazır olun.

St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi

Sıla – ON’dan Kalan Şarkılar

14 Şubat – Congresium Ankara

Şarkılarına yazdığı sözlerle iz bırakan Sıla, “Her şeyden biraz kaldı bende de. En çok da on’dan kalana olacak cümlelerim. Bir kere ne olduysa oldu çok şarkı oldu. Hep şarkı oldu, hep şiir oldu,” diye anlatıyor bu süreci. 14 Şubat’ta bu romantik kalemin güçlü sesinden aşk şarkıları dinlemek isterseniz Congresium Ankara’da yerinizi alın.

Sıla – ON’dan Kalan Şarkılar

MFÖ Akustik

17 Şubat – Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir

Efsane grup MFÖ, yalnızca İzmir ve Bursa’da gerçekleştirecekleri MFÖ Akustik dinletilerinde sevenleriyle çok daha yakın olacak. Hem son albümlerinin hem de yılların eskitemediği klasik parçalarının akustik versiyonlarını seslendirecekleri bu özel turnenin İzmir ayağı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde. Yıllardır biriktirdikleri anılar ve hikayelerle dolu bu özel konseri kaçırmayın.

MFÖ Akustik

PARTİ

Elrow İstanbul – Sambodromo do Brasil

17 Şubat – Volkswagen Arena

Dünyanın en çılgın parti serisi “elrow” ilk kez İstanbul’a geliyor! Sürprizlerle dolu konsepti “Sambodromo do Brasil”’e eşlik edecek sıra dışı sahne şovları, house ve techno müziğin en büyük isimlerinden oluşan line-up’ları ile 8 saat boyunca eğlencenin hiç durmayacağı bir parti olacak. Londra, New York, Amsterdam, Berlin, Roma, Sydney ve gibi pek çok şehir ile Tomorrowland, EDC ve Mysteryland gibi dünyanın en büyük festivallerini dolaşan elrow, Volkswagen Arena’da unutulmaz bir gece yaşatacak.

Elrow İstanbul – Sambodromo do Brasil

SAHNE SANATLARI

Tehlikeli Oyunlar

17 Şubat – Sahne Pulchérie

Oğuz Atay’ın romanından uyarlanan Tehlikli Oyunlar, Hikmet Benol karakterinin varoluş mücadelesi üzerinde şekilleniyor. Birçok yazın tekniği kullanılarak anlatım olanaklarının sınırlarının zorlandığı uzun soluklu bu roman Seyyar Sahne’nin farklı bakış açısıyla yorumlanıyor. Uzun bir süredir, hareket, ses ve nefesin objektif çözümlemeleri ile oyunculuk çalışmaları yürüten ekip Tehlikeli Oyunlar’ı da bu araştırmalarının doğal bir uzantısı olarak sahneye koyuyor.

Tehlikeli Oyunlar

Gidion’un Düğümü

19 Şubat – Tatbikat Sahnesi, Ankara

Gidion’un Düğümü, eğitim sisteminin çarpıcı bir şekilde irdeleyen, bir birey yetiştirmenin sorumluluğunun sorgulayan ve bunu yaparken bir anne ve bir öğretmeni karşı karşıya getireren bir oyun. Adalet, sanat, farkındalık ve suçluluk duygusu üzerinden gerçeklerle yüz yüze kalmaya hazır olun.

Gidion’un Düğümü

Beni Nükhet Duru Sanıyorlar

19 Şubat – Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu, İzmir

Türk pop müziğinin en güçlü yorumcularından Nükhet Duru, “Beni Nükhet Duru Sanıyorlar” isimli kabaresiyle 40 yılı aşkın müzik kariyerini, hayatını, yaşadıklarını, acı ve tatlı anılarını, yol arkadaşlarını anlatacak. Nükhet Duru’ya sahnede 5 kişilik bir de orkestra eşlik edecek.

Beni Nükhet Duru Sanıyorlar

SERGİLER

Ahmet Çerkez ‘Yurtsuz Haritalar | Stateless Maps’

17 Mart’a Kadar – Art On Istanbul

Ahmet Çerkez’in kişisel sergisi “Yurtsuz Haritalar”, göç edenlerin bıraktığı izleri şiirsel bir dille resimliyor. Kısıtlı bir renk paleti ve sade bir ifade biçimiyle zamanın ve yaşanmışlıkların izlerini taşıyan eserler ortaya çıkarıyor sanatçı. Hem malzeme hem de form olarak doğayı örnek alan resimler, yok oluşun ardından gelen yeniden hayat bulmanın döngüsünü sunuyor.

Ahmet Çerkez ‘Yurtsuz Haritalar | Stateless Maps’

Ramazan Tilki Heykel Sergisi

10 Mart’a Kadar – Gözde Sanat Galerisi, Ankara

Eskişehir Porsuk Nehri kenarındaki Çekirdek Çitleyen Eşek Başlı Adam heykelinde imzası bulunan sanatçı Ramazan Tilki, kişisel sergisiyle Gözde Sanat Galerisi’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.

Ramazan Tilki Heykel Sergisi

SİNEMA

Ben, Tonya

Bu yılın Oscar ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu da dahil üç adaylığa hak kazanan Ben, Tonya, bir olimpik sporcunun gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Film, ABD’li buz patenci, hırslı Tonya Harding’in hep daha iyi olmak için kendini zorlaması ve hatta aynı dalda yarıştığı sporcu Nancy Kerrigan’ı sakatlaması için birini tutacak kadar ileri gitmesini anlatıyor. Tonya Harding’i perdeye mükemmel bir şekilde yansıtan aktris ise Margot Robbie.


Önerilen yazılar