Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Tingvall Trio – Erkan Oğur Anatolian Blues

22 Mayıs – Zorlu PSM

23 Mayıs – SoldOut Performance Hall, İzmir

Keman, bağlama, flüt ve cümbüşü 4 yaşından bu yana çalan Erkan Oğur enstrümanlara olan yetkinliğinin yanı sıra vokal yaptığı parçalarla da ön plana çıkıyor. Yazı Tura filmi için bestelediği müziklerle Altın Portakal En İyi Müzik Ödülü’nün de sahibi olan Oğur, İstanbul’da Zorlu PSM, İzmir’de ise SoldOut Performance Hall sahnesini bir piyanist, bir bas gitarist ve bir bateristten oluşan caz grubu Tingvall Trio ile paylaşacak.

DasDas Müzik: Özge Fışkın & Mert Fırat

23 Mayıs – DasDas

Özge Fışkın ve Mert Fırat, DasDas sahnesinde geçmişten günümüze sevdikleri şarkıları birlikte söyleyecek. Nostalik bir eğlenceyi sanat dünyasının iki ünlü sesiyle birlikte yaşadıktan sonra DJ kabinine geçen Harun Tekin ve Didem Balçın ile partiye devam edebilirsiniz. Baştan sona rengarenk bir gece olacağı kesin. 

Tamino

25 Mayıs – Salon IKSV

Yarı Mısırlı yarı Belçikalı şarkıcı ve söz yazarı, henüz 21 yaşında olan Tamino‘nun müzikle ilişkisi lisede punk gruplarında çalarak başladı. Ardından Serge Gainsbourg, Tom Waits, Oumou Sangaré plaklarıyla tanıştı; büyük büyükbabası, Arap aktör ve müzisyen Moharam Fouad’ın müziği ve vokalinden etkilenerek Arap müziğinin derinliklerine daldı. Büyüleyici naif vokali, melankolik şarkı sözleri ve dingin melodileriyle Jeff Buckley’nin veliahtı olarak görülüyor.

FESTİVAL

YavaşFest Ankara

26-27 Mayıs – ODTÜ MD Vişnelik Tesisleri, Ankara

Ankara’ya yepyeni bir festival geliyor! ODTÜ MD Vişnelik Tesisleri‘nde düzenlenecek YavaşFest Ankara bütün hafta sonu boyunca birbirinden önemli isimleri müzikseverlerle buluşturacak. Bülent Ortaçgil, Teoman, Halil Sezai, Cem Adrian ve daha birçok isim tamamı akustik performanslar ve sürpriz düetlerle Ankaralılara huzur dolu 2 gün yaşatacak. 

SAHNE SANATLARI

Tesir

24 Mayıs – TOY İstanbul

Depresyona çözüm arayan bir deneyin ortasında tanışan iki kobayın arasında, doktor denetimine rağmen bir aşk büyür. Tesir, aşkın arka planında bilimin çaresizliğini, 21.yy’da teknoloji ile değişen yeni insanı, madde bağımlı yaşamı sorguluyor. TOY İstanbul‘da sahnelenecek oyunda Salih Bademci, Güneş Sayın, Aslı Yılmaz ve Metin Yavuzoğlu rol alıyor.

Ferhad ile Şirin

24 Mayıs – Sahne Terminal, İzmir

Geleneksel aşk masalı Ferhad ile Şirin, Nazım Hikmet’in kaleminde ölümsüzleşip Tiyatro Terminal’in özgün ve çağdaş yorumu ile sahneleniyor. Bir yanda kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların intikam hırsı ve inancı, diğer yanda kaybetmek istemeyenlerin fedakarlığı ve sabrını anlatan oyun, sezonun son gösterimini Sahne Terminal‘de yapıyor.

Kanlı Nigar

27 Mayıs – Akün Sahnesi Ankara

Geleneksel Türk tiyatromuzun en önemli figürlerinden Kanlı Nigar’ın acıklı, komik, müzikli, danslı serüveni, sezon finalini yapıyor. Müzikal ayrıca tiyatromuzun eski ustalarına bir selam göndermeyi de unutmuyor. Sadık Şendil’in yazdığı 2 perdelik Kanlı Nigar, Akün Sahnesi‘nde.

SERGİLER

Can Aytekin “Boş Ev”

15 Temmuz’a kadar – Arter

Ressam Can Aytekin’in “Boş Ev” sergisi, sanatçının tuval, desen ve üç boyutlu çalışmalarından bir seçkiyi içeriyor.  Eda Berkmen’in küratörlüğünü yaptığı sergi, izleyiciyi hatırlama ve hayal kurma üzerine bir oyuna davet ediyor. Sergi her türlü detaydan, eşyaların ağırlığından ve yaşamsal gereksinimlerin kalabalığından arındırılmış bir evin bölümlerini tuvallere taşıyor.

Chema Madoz, “Ars Combinatoria”

27 Mayıs’a kadar – CerModern

İspanyol fotoğraf sanatçısı Chema Madoz, “Ars Combinatoria” isimli sergisiyle CerModern’de sanatseverlerle buluşuyor. Gündelik hayatın içerisinden objeleri sürrealisttik imgeler yaratarak fotoğrafa aktaran Madoz, “Bütünleştirmeci Sanat” (Ars Combinatoria) olarak tanımladığı kavramsal bakışını, 13. yüzyılda yaşamış, bilgisayarın da mucidi olduğu düşünülen ve bütünleştirmeci sanatın gelişimine ışık tutmuş olan Katalan filozof, şair ve mistik Ramon Llull’dan esinlendi. Küratörlüğü Oliva Maria Rubio’nun üstlendiği sergi CerModern’de 27 Mayıs’a kadar görülebilir.

SİNEMA

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi

Star Wars evrenine geri dönüyor ancak bu kez tek bir kahramanın hikayesine odaklanıyoruz: Han Solo. Dünyanın en iyisi olmaya karar veren genç Han Solo, kaçakçılık için toplanan bir ekibin üyesi oluyor ve hayat boyu yanında olacak yardımcı pilotu Chewbacca ile güçlerini birleştiriyor. Star Wars’un kült karakterlerinin geçmişine açılan bir pencere olan film, görsel efektleriyle de sinema keyfinizi doruğa çıkarıyor. 


Önerilen yazılar