Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Audioban Sunar: Altın Gün

24 Nisan – IF Ankara

Hollanda kökenli Türkçe saykedelik rock grubu Altın Gün, ezbere bildiğimiz 70’ler türkülerini modern bir makyajla sunuyor. 2015’in Aralık ayında İstanbul’a gelen basçı Jasper Verhulst’un burada 70’lerin Anadolu rock’ıyla tanışmasıyla beraber temelleri atılan grup şehir şehir, festival festival geziyor ve her uğradığı yerde dinleyenlere sonsuz bir eğlence sunuyor.

altin gun

John McLaughlin & The 4th Dimension

25 Nisan – Zorlu PSM

PSM Caz Festivali dopdolu programının başından sonuna dek müziğin duayen isimlerini ağırlayacak. Müzik tarihinin gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri kabul edilen John McLaughlin ise The 4th Dimension ile festivalin açılış performansını gerçekleştirecek. Kurduğu Mahavishnu Orchestra ile bugüne kadar Al Di Meola, Paco de Lucia, Carlos Santana ve Hintli tabla ustası Zakir Hüseyin gibi isimlerle yürüttüğü ortak çalışmalarla anılan sanatçı baş döndürecek bir performans için PSM Caz Festivali’ne konuk oluyor.

JOHN_MCLAUGHLIN

İncesaz

25 Nisan – İzmir AKM / 26 Nisan – Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Kendilerini “İstanbul müziği” topluluğu olarak tanımlayan İncesaz hem kendilerine ait şarkıları çalacak hem de geleneksel şarkıları kendilerine has üsluplarıyla yorumlayacak. Bu çok özel iki konserde sizi unutamayacağınız bir müzikal ziyafet bekliyor.

incesaz

Jawhar

26 Nisan – Babylon

Özgün folk melodileriyle tanınan Tunuslu besteci ve söz yazarı Jawhar’ın müziği, “Sufi ve Pop’un aynı dili konuşmayı öğrendiği evrensel ve zamansız müzik” olarak özetlenebilir. Çok yönlü müzisyen, Babylon sahnesinde uzak diyarların ezgileriyle süslü mistik bir performans sunacak.

Jawhar

Enrico Macias

27 Nisan – Zorlu PSM

Geçtiğimiz günlerde 80. yaşını kutlayan efsane şarkıcı Enrico Macias, bugüne kadar birçok farklı dilde söylediği şarkılarında aynı anda hem kişisel hem de evrensel değerleri sahiplendi. Sıra dışı ses rengiyle farklı coğrafyalardaki dinleyicilerinin duygularını son hızla harekete geçirmeyi sürdüren sanatçı, İstanbul’u yeniden karşı konulmaz popunun etkisi altına almaya geliyor.

ENRICO_MACIAS

SAHNE SANATLARI

Vedat Özdemiroğlu – 1002. Gece

23 Nisan – touché, Zorlu PSM

Deneyimli mizah yazarı ve komedyen Vedat Özdemiroğlu, touché sahnesinde Türklük hallerinden Yeşilçam detaylarına; edebiyat ustalarından reklam dünyasına; politik analizlerden kadın-erkek karmaşalarına uzanan geniş yelpazedeki mizah tekniğini seyirciyle paylaşacak.

vedat ozdemiroglu

Satranç

25 Nisan – Nazım Hikmet Kültür Merkezi, İzmir

1942 yılında sürgün hayatı yaşadığı Brezilya’da hayatına son veren Avusturyalı yazar Stefan Zweig’ın kaleme aldığı son eseri Satranç, İkinci Dünya Savaşı’nda bir otel odasına hapsedilen Dr. B. karakterinin iç dünyasını, metnin yanı sıra hareketle de araştırıyor.

satranc

Kuşlar

28 Nisan – CerModern, Ankara

Slawomir Mrozek’in Polisler adlı oyunu Heveskâr Tiyatro tarafından Kuşlar ismiyle sahneye taşınıyor. Uzakta, çok uzakta, herkesin çok mutlu olduğu, her şeyin çok yolunda gittiği pespembe bir ülke düşleyin. Oyun, bir çocuk kral ve dayısı kral naibi tarafından yönetilen bu ülkede muhalif olmanın zorluğunu absürd ironinin iç acıtıcı komiğiyle aktarıyor.

kuslar

SERGİLER

Gürbüz Doğan Ekşioğlu – Benim Kedilerim

8 Mayıs’a kadar – Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi

30 yıldır kedileri resimleyen ressam ve grafik sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun tasarımlarından oluşan ‘Benim Kedilerim’ sergisi CKM Sanat Galerisi’nde. Kedi resimleri çizmeye New Yorker dergisinde yayınlanan 4 adet kedili kapak tasarımı ile başlayan sanatçı kedi sevgisini şu sözlerle anlatıyor: “Kedinin insanla iletişim kurması, özgürlüğüne çok düşkün olması, her ortamda mutlu olmayı başarabilmesi ve estetik açıdan güzel bir hayvan olması gibi birçok neden, kediyi sevmek için haklı neden olabilir”.

kedilerim

Kirkor Sahakoğlu – PASSION

25 Mayıs’a kadar – Millî Reasürans Sanat Galerisi

Kirkor Sahakoğlu, yeni sergisinde Schönberg’in “derine, derine, daha derine…” sözünü anımsatırcasına haz ve tutku kavramlarından yola çıkıyor. Tutkunun “ruhun gerçek sahibi” olduğunu ileri süren sanatçının son dönem çalışmaları arasında yer alan elliyi aşkın yapıtını 25 Mayıs tarihine kadar görebilirsiniz. PASSION sergisi için hazırlanan kitabın metinleri ise Emre Zeytinoğlu ve Şebnem İşigüzel tarafından kaleme alındı.

Kirkor Sahakoglu

SİNEMA

Avengers: Endgame

Marvel, yıllardır devam eden Avengers filmlerine noktayı Endgame ile koyuyor. Avengers Infinity War’un ve Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni’ni ele geçirmesinin ardından pek çok süper kahramanla beraber, insanlığın yarısı da küle dönüşmüştür. Avengers ekibinin kalan üyeleri umutsuz haldeki dünyayı kurtarmak ve Thanos’un kurduğu bu çarpık dengeyi değiştirmek için hayatlarının en büyük mücadelesine girişeceklerdir. Epik seriyi görkemli bir şekilde noktalayacak bu filmi kaçırmayın.


Önerilen yazılar