Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Ümit Besen

26 Aralık – İş Sanat

Arabesk fantezi müziğinin öncülerinden Ümit Besen kendi eserlerini, yeni nesil seslerden Kalben, Selin Sümbültepe ve Melike Şahin ile birlikte seslendirecek. Bu özel buluşmayı takviminize not etmeyi unutmayın.

umit besen

Yeni Yıla Girerken, Müzikal Kesişmeler Çağatay Akyol Arp Resitali

26 Aralık -Mozarthaus, Ankara

Müzikolog yazar Ahmet Say tarafından “çalgısının cambazı” olarak nitelenen Çağatay Akyol, baroktan yörük havasına, Japon geleneksel müziginden caza, klasikten moderne, hepsinden buket buket örneklerin sunulacağı, çok renkli bir program ile 2020’ye sayılı günler kala Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşacak. Konserde ona solo icra dalında dünya birincisi olan Ferhat Erdem ney ve sipsi ile eşlik edecek.

 

cagatay akyol

Erol Evgin Yeni Yıl Konseri

29 Aralık – Zorlu PSM

Türk pop müziğinin efsane ismi Erol Evgin vereceği “Yeni Yıl Konseri” ile müzikseverlerle buluşacak. Özel hazırladığı repertuvarındaki şarkıların arasına müzik yaşamından anılar, şiirler ve şakalar katarak oluşturduğu eşsiz şovuyla izleyenleri duygudan duyguya taşıyacak. Sanatçının şarkılarına özel hazırlanan koreografiler, smokin ve tuvaletlerin salındığı danslarıyla dans grupları, bu konseri kolay kolay unutulmayacak bir yeni yıl gecesine dönüştürecek.

erol evgin

Cem Adrian

27 Aralık – Ooze Venue, İzmir

Müzikte sınırları, tarzları, kuralları dışlayan, kendini sadece “özgür bir müzisyen” olarak tanımlayan Cem Adrian, sevenleriyle buluşmaya devam ediyor.

cem adrian

SAHNE SANATLARI

Tek Kanatlı Bir Kuş

22 ve 23 Aralık – İş Sanat

Usta yazar Yaşar Kemal “Tek Kanatlı Bir Kuş” ile anılıyor. Usta yazarın “Tek Kanatlı Bir Kuş” adlı eseri ilk kez İş Sanat’ta izleyicilerle buluşacak. Serdar Yalçın’ın müzik direktörlüğü yaptığı, Mehmet Birkiye ve Atilla Birkiye’nin sahneye hazırladığı bu hikaye dinletisine giriş ücretsiz.

tek kanatli kus

Tekinsiz

25 Aralık – Yapı Kredi bomontiada Performans Salonu

Yapı Kredi bomontiada’nın yeni performans serisi “Tekinsiz” oyunu ile perdelerini açılıyor. Tekinsiz”, Ayşegül Cengiz Akman’ın, usta Fransız oyuncu ve palyaço Amédée Bricolo ile ortak bir çalışma yürüterek sahnelediği tek kişilik bir oyun. Oyun, akıl hastanesinden kaçan bir kadının saklanacak yer ararken kendini bir tiyatro sahnesinde bulmasıyla başlıyor. ‘Akıl hastası’ olan bir kadının, tiyatro sahnesindeki -sonsuz imkan veren- varoluş çabası, oyunda yaratıcılığın temel malzemesi olarak ele alınarak seyircisine ezber bozan, dinamik ve alışık olmadığı bir performans vaat ediyor.

tekinsiz tiyatro

Evlat

25 Aralık -MEB Şura Salonu, Ankara

Ebeveyn – evlat ilişkisi ve gençlik sancılarının işlendiği trajik ve çarpıcı oyun Evlat, MEB Şura Salonu’nda izleyicilerle buluşuyor. Oyun bize, gidilen yerleri, kalınan sevgileri, görülen düşleri ve elini uzatan bir çocuğu anlatıyor.

 

 

evlat tiyatro

Erkek Arkadaşım Bir Feminist

28 Aralık – Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu Sahnesi, İzmir

Oyuncu kadrosunda Gonca Vuslateri ve Fırat Tanış’ın bulunduğu Erkek Arkadaşım Bir Feminist oyunu günümüz kadın erkek ilişkilerini feminist bir erkeğin ve daha iyi bir feminist olma şansını yitirmiş olan kadının gözünden anlatıyor. Barış kampında büyümüş, prensip sahibi ve annesinin Wonder Woman’a olan hayranlığından dolayı adını süper kadın kahramanın erkek arkadaşından alan Steve ve kötü erkekleri seven, yaşadığı ilişkilerden mutsuz ve bu kısır döngüden kurtulmaya çalışan bir kostüm partisinde tanışır. Oyun boyunca ilk bakışta birbirine zıt gibi görünen iki karakterin, tüm olguların, ideolojilerin ötesinde insan doğasının en saf halleri içindeki süreci izleriz.

erkek-arkadasim bir feminist

SERGİLER

Lütfi Özkök’ten Portreler

3 Mayıs’a kadar – İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi

İstanbul Modern, yazar ve sanatçı portreleri ile uluslararası alanda tanınan fotoğraf sanatçısı Lütfi Özkök’ün İsveç’teki arşivinden bir portre seçkisine ev sahipliği yapıyor. İzleyiciyi portre fotoğrafının sunduğu farklı anlamlar üzerine düşünmeye davet eden “Lütfi Özkök: Portreler” adlı sergi, aynı zamanda bir döneme tanıklık etmeyi de amaçlıyor. Sergi, yazar ve sanatçı portreleri ile uluslararası alanda tanınan fotoğraf sanatçısı Lütfi Özkök’ün hayatını geçirdiği Stockholm’deki arşivinden derlenen seçkiden 80 ismin portresine yer veriyor.

portreler sergisi

SİNEMA

Küçük Joe

Küçük Joe, bilimkurguseverlere ve genetik bilimini endişeyle izleyenlere düşünmek için alan açan, insan dünyasının ötesine bakan bir hikaye. Laboratuvar ortamında genetik deneylerle yaratılan tuhaf kırmızı bitki Küçük Joe kokusuyla insanlara mutluluk verir, ama polenini ciğerine çeken bir daha aynı insan olamaz. Sürekli ilgi ve sevgi isteyen bu bitki aynı zamanda piyasa kuralları ve ahlak arasında sıkışıp kalan bir gelecek tasavvurunu sorguluyor.


Önerilen yazılar